Venku nebo doma?

27. února 2011 v 18:26 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Dotaz, naštěstí ne od našich majitelů, ale od známých Dagovi Evy: "Je lepší nechat štěně (německého ovčáka, několik dnů po odběru) raději venku (únoro), kde má boudu, nebo doma, když člověk jde na osm hodin do práce?"
Štěňata jsou samozřejmě moc ráda venku. Myslím, že je to proto, že se tam zabaví lépe, než doma (pokud jsou tedy ponechána sama sobě). Jsou tam větvičky, které se ve větru pohybují, různá zvířata (ptáci, myši), která můžte honit nebo dokonce lovit. Štěňata ovčáckých psů ale mají ze všeho nejraději přítomnsot člověka, nejlépe toho svého.
U nás chodili čtěňata ven cca každé dvě hodiny na cca 15-30 minut podle aktuálního mrazu. Většinou jsme tam byli s nimi. Důležité je vzít štěně/ňata domů, hned, jak si začne/ou lehat nebo sedat únavou.

Dnes byla naše (zbylá) štěňata venku asi osmkrát, nejdéle asi dvě hodiny s budoucími páníčky Arcieho. Nikdo nebyl unavený, hrozně běhali a lítali. Nejvíce samozřejmě Arci a také Alfirin, vlastně i Flíček a vlastně i Aršíš... (asi se střídali v řádění a okusování vrby).
Když jsem dostala otázku, zda je lepší nechat štěně venku nebo vevnitř, tak jsem si říkala, jaká je výhoda, že majitelé našich štěňta tohle nemusí řešit. Zatím totiž všechna naše štěňata šla do rodin, kde nebudou muset být sama. Já bych také tak malé štěně nikdy nenechala samotné po tak dlouhou dobu, a to ani doma ani venku, protože se pak nenaváže vztah mezi psovodem a psem. Asi jsou rasy, u kterých je navazování vztahu s lidmi méně důležité (Moskevskýá strážní?). Také jsou účely, u kterých je to méně edůležité (hlídač pozemnku?). Ale pro ovčácké psy a pro výcvik je vztah základem. Čas raného dětství je proto dobré využít (imprinting, socializace) co nejlépe. toto období nebude dlouhé, tak ať je intenzivní.
Ale, když to ale jinak nejde, tak je tedy ... asi je to jedno... pokud tedy:
a) venku bude štěněti k dispozici bouda s matrací a slámou, do které se štěně bude moci zahrabat (sláma je opravdu nejlepší) a hlavně nezamrzlá a nezamrzající voda k pití a nezmrzlé jídlo,
b) doma nebude štěně celou dobu v kleci nebo jiném deprimujícím prostoru a pokud nedostane nasekáno po návratu paničky, když si v bytě (a to nepochybně udělá) najde zábavu samo.
Důležité je také vzít do úvahy dobu očkování. Čtrnáct dnů po vakcinaci by štěně mělo být hájeno a chráněno před nastydnutím a stresem apod..
A samozřejmě je důležité zvážit i to, jak bylo štěně ubytováno u chovatele. Pokud v bytě, tak asi na zahradu v únorových mrazech, bez možnosti se přitulit k sourozencům bude docela šok...
Zdraví a dobrou noc všem!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama