Nezvedat, když to není nezbytné

25. února 2011 v 12:51 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Štěňátka a malí psi svádějí nás lidi k tomu, abychom je zvedali a hýčkali a přenášeli a dávali do přepravky, chytili a hladili, prostě s nimi manipulovali. Jenže - ono se jim to nelíbí. Najednou letí vzduchem, neví, co s nimi bude a kam, kde a zda měkkce přistanou. Je to velký stres, tím větší, čím nečekaněji se pejsek ve vzduchu ocitne.
Co kdybychom štěňátka přijali za svéprávné bytosti, které se rádi přemisťují a rozhodují o sobě sami?
Samozřejmě, někdy to jinak nejde, a proto se i na některých zkouškách cvičí přenášení psa nebo přenášení psa cizí osobou. Ale všeho moc škodí. I zvedání a přenášení.
Takže - pokud to jen trochu jde, nechejme pejska, aby sám ze své vůle skočil nebo vlezl tam, kam ho potřebujeme dostat. Můžeme si k tomu vzít do ruky pamlsek, sevřít ho v pěst a rukou s pamlskem ho dovést např. na pelíšek a tam mu pamlsek dát.
Co se tím docílí? Štěně bude mít větší sebevědomí, nebude před námi utíkat, když ho budeme opravdu muset někdy nekompromisně popadnout a také se nebude bát naší ruky.
Fígl navíc - když už musíme pejska do ruky vzít, tak mu to předem řekneme! A v náručí HO ODMĚNÍME. Pejsek si brzo spojí povel/upozornění se zvednutím a nebude v šoku, že letí vzduchem a neví proč a kam.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama