Kosti ano či ne?

20. února 2011 v 19:25 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Kosti nebo ne? Jsou kosti pro psy a štěňata nebepečné? Jaké ano, jaké ne... Obvykle se kosti psům dávat nedoporučuje, aby nedošlo k protržení střev...

Přemýšleli jste někdy o tom, co jedí divocí psi, tedy psovití, v přírodě? Představte si, že maso a kosti. Nemají nikoho, kdo by jim vybíral to, co pro ně není zdravé a nikoho, kdo by je kontroloval. Přemýšleli jste někdy o tom, jak je možné, že všichni neumřou na protržení střev?

A naopak - pokud je pojídání kostí normální, proč se stává, že pes si střevo protrhne a umře?

Odpovědí je existence něčeho, co je nazýváno "jehličkovitý efekt". Střeva štěňat jsou "učenlivá". Pokud se štěňata (a jejich trávicí trakt) setkají s kostmi a úlomky kostí, střeva se "naučí" jehličkovité úlomky otáčet tak, aby nedošlo k protržení sliznice. Takže psi, kteří se s kostmi setkávali jako malí, mohou kosti jíst bez obav. Pokud se pes s kostmi v raném věku (cca do 3 měsíců) nesekal, jeho střeva se jehličkvoité úlomky otáčet "nenaučila" a ouvej!

Asi zase jeden případ toho, že přílišná péče škodí.

Takže kosti dávejte, pokud to zvládnete ustát před svým strachem o milované štěňátko. Připomeňte si divočinu a přirozenost.

Pravidlem je, že vždy je lepší dávat kosti syrové, než vařené, a že je lepší dávat kosti obalené masem, než kosti bez masa. No a samozřejmě - co nejdříve.

Takové pěkná hovězí kost obalená šlacami a zbytky masa zaručí, že štěně doma neroztrhá boty nebo jiné na roztrhání nevhodné předměty, zatímco si odskočíme nakoupit, prostě. Navíc, drahá není.. takže šup do masny...

Pokud máte pesanů více, tak doporučuji dávat jim kostí tolik, aby nebyli nuceni je "hltat", tj. minimálně jedna na každého. A nebo jim je dávat, když jsou od sebe oddělení. Protože konkurence o potravu může vést k hltání moc velkých kousků, které si střevo již neotočí.

Podle metody BARF lze i dospělé psy naučit jíst kosti. Ale musí se opatrně a kost musí tvořit minimum stravy. Na webových stránkách jsem našla návod, jak na to. Ale my začínáme u štěňta, takže ho nepotřebujeme.
 


Komentáře

1 Cartier Lanieres Cartier Lanieres | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:25 | Reagovat

My partner and i am not convinced if you actually be sure to take the time period to resolution peoples inquiries; but My husband and i will make an effort in either case. What kind of options would you generate regarding an individual who is trying to get get going in internet marketing promotions?.
http://www.kreplicawatches.com/Swiss-Rolex-Sea-Dweller.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama