Jídelníček

20. února 2011 v 18:46 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Tak štěňátka rostou a noví majitelé se chystají a starají. Množí se dotazy na jídelníček a stravování. Tak to vezmeme najednou.

U nás krmíme hlavně masem. První dva psy (fenku černou Punťu, malého knírače) jsme krmili masem a vařenými doplňky a kníračku granulemi. Teď zase masem. U malých pejsků se snad výživa ani tolik řešit nemusí. 

Naše borderky jsme šli "vědecky", začali jsme speciálními granulemi pro štěňata, pokračovali prémiovými a superprémiovými granulemi, popř. s doplněním "active". A stále byly moc hubené. Hlavně Koral se nenasvalil a nenasvalil. Nakonec jsme na radu naší trenérky agility Karolíny zkusili maso. A u toho jsme plus minus zůstali.

Dnes se na všechno vymýšlí metody, takže krmení syrovým masem se nazývá BARF a začalo to být moderní... no je to trochu legrační, ale proč to tak nenazývat .. moderní název pro vaření masa ještě nikdo nevymyslel, můžete být první...

Takže u nás jíme takhle: základem jsou mražené balíky hovězího (od firmy Vetamix, která zaváží až domů). Občas hovězí doplním syrovými zelenými dršťkami (to moc doporučuji), drůbežím, rybím nebo kuřecím. Na dvě třetiny masa dávám jednu třetinu ovesných vloček a (nastrouhanou) mrkev popř. jinou zeleninu vyjma zelí a samozřejmě brambor.

První porci z dvoukilového balení dostávají psi syrovou (samozřejmě je nutné nezapomínat na pravidelné odčervování, i když Vetamix je hodně kontrolován, ale pro jistotu). Na další den maso vařím. Ne proto, že bych myslela, že je to zdravější, ale prostě proto, že vařené trochu déle vydrží a hlavně je mi trochu ekl dávat do naší lidské ledničky syrové maso pro psy. Navíc pejsci mají rádi změnu.

Do vařeného sypu syrové vločky a syrovou strouhanou mrkev. Někdy přidám těstoviny, jindy rýži (Korálek snese jen trochu rýže, jinak má průjem). Někdy cibuly, jeden bobkový list, jindy špetku dobromysly nebo soli či česneku. To jsem štěňátkům nedělala. Ale pro dospělé pejsky je to milé zpestření.

Tahle strava je základem. V posledním týdnu spotřebuje naše smečka 2 kg hovězího masa denně. (Obvykle, tj. bez štěňat, tohle stačí pro naše psy a kočky na týden).

Do toho dostávají štěńata 1x denně až 1x za dva dny tvaroh - jen tak. Pro jedno je to tak osminka tvarohu... :-). Celý pytlík piškotů s mlékem (nejlépe Tatra ředěná vodou 1:2). Občas je potěším patkou tvrdého chleba nebo suchým rohlíkem na hraní a samozřejmě nějakou pěknou syrovou kostí.  

Několikrát také dostala syrové celé kuře (nesnědla ho celé, kočky druhý den dorazily zbytky).

Doporučuji vřele všem krmit štěňata hlavně masem. Přijde mi to přirozené a díky BARFu dnes už opět "normální".

Maso je dokonce i levnější, než kvalitní granule. Ovšem, je s tím spousta práce. 

Na cesty si tedy někdy beru granule. Skončili jsme u drahé Eukanuby. Měli jsme i Britt care, ale to Korálek hodně zhubl, měl obrovská hovínka několikrát denně. Aywy kupodivu Britt snášela dobře. Takže těžko říci, jaké. Obvykle je to ale tak, že je psi den dva nechtějí. Ovšem jedno či dvoudenní hladovka je prý zdravá. Takže to neřeším. Při delších výletech začnou granule nakonec chroustat.

Pokud ale jedeme na závody, tak si navařím a narazím dopředu, protože jde o to udržet Aywy v nejvyšší kondici. Dokonce si připravuji i vývar na zavodňování (a to nejen v horku, ale i na lavinové zkoušky, apod.). O tom ale jindy.

Do budoucna počítejte s tím, že Vám budu doporučovat vařit si želatinu z prasečích nožiček a namrazit si ji a přidávat do krmení kvůli vývoji kloubů. Je to otrava, ale velice dobrá prevence artrózy. Genetiku mají prcci dobrou, ale záleží i na výživě!

Můžete si nastudovat metodu BARF na internetu.

Každé štěně dostane balíček s masovou směsí na první den! Mám nakoupené štangle Vetamixu, které si u mne budete moc na první dny odebrat za 45,- /2kg.

Co si nakoupit: piškotky, vločky ovesné, mléko Tatra (lze i obyčejné, ale.. pak je lépe kysané...), tvaroh (buď samotný nebo s rybičkami), mrkev aj. zeleninu na strouhání. Kost hovězí na hryzání - moc doporučuji štěně se zabaví a bude odbourávat stres. Vyrábí se umělé kosti - to mi opět přijde docela nesmyslné, jsou dražší a nevýživné.

Zpočátku by měla štěńátka dostávat jídlo 3 - 5 x denně. Tj. ráno masovou směs, dopoledne piškoty s mlékem, k obědu masovou směs, odpoledne tvaroh, večer masovou směs. Postupně odbourávejte krmení. My krmíme 2 x denně (ráno a večer), což mi přijde zdravější, že se žaludek méně zatěžuje. Je to prevence torze žaludku. Ta ovšem není u borderek nijak hojná, možná vůbec nebyla zaznamenána.
 


Komentáře

1 Domča Domča | 21. února 2011 v 10:04 | Reagovat

.. a co se týče toho občasného granulovaného krmení: Mně se zase po pokusech s eukanubou, proplanem, acanou a občasným vařením (kdy jsem neznale přidávala nesmyslně moc přílohy) osvědčilo First Mate krmení. Je bez   obilovin, pro ty, co je šatně snáší...

http://www.krmivo-pro-psy.com/index.php?r=7290    Třeba na tomhle webu, ale dá se vygooglovat i  oficiální firstmate web... Ale tentokrát budeme volit tohle poloviční "BARFOVÁNÍ", jen nevím, jak to bude v našich podmínkách realné (nemáme moc vybavenou kuchyň,máme jen mikrovlnku, tak  nás snad pustí rodiče o patro výš do té jejich :-)

2 K.Jančaříková K.Jančaříková | Web | 21. února 2011 v 13:03 | Reagovat

Nejlepší by bylo, aby rodiče vařili, ne?
:-) ale jak na to, aby si to mysleli i oni ... ;-)

3 Domča Domča | Web | 21. února 2011 v 19:26 | Reagovat

No, když uvážím, že malamuti 9 let dostávají (kvalitní) granule a vypadají úžasně, tak si nemyslím, že by se jim chtělo zavést "hromadné krmení dravé zvěře". Myslím ale, že Petrově mamince nebude vadit, když si občas půjčím její kuchyň. (No, jen si možná přivezu vlastní "psí" hrnec :-) A jednou si snad ušetřím na ledničku a nějak vymyslím, aby se dalo i uplně "BARFOVAT".

Jinak se omlouvám, že jsem ještě nedorazila za Aksou, ale mám pořád chřipku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama