Co dělat, když vrčí?

15. února 2011 v 9:18 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Naše štěňata vrčí a budou vrčet!

Aksa Tantaa mi dnes tahala za nohavici a hrozivě vrčela. Když jsem jí chtěla odstrčit s vrčením se zakousla znova. Nebo Dag, který vrčí skoro pokaždé, když s ním manipuluji proti jeho vůli (třeba ho zvednu , abych ho přemístila, když on si hraje). Tak mne napadlo, zda každý ví, jak je to super?!

Vrčením štěňata dokazují sevěevědomí, temperament a zaujetí pro hru. Takové štěně se lépe cvičí, protože na drift do práce.

Vrčení při tahání je zádoucí. Nikdy by se nemělo potlačovat. Samozřejmě nesmíme nechat štěně tahat za cokoli (třeba nohavice nejsou OK). Pokud tedy štěně tahá se zaujetím a vrčením za něco, co se nám nelíbí, nikdy ho netrestáme, nebijeme a ni neodstrkujeme, protože by mu budď kelslo sebevědomí (u borderek asi u všech) nebo by místo hry nastoupila reakce doopravdy agresivní. Vždy mu místo nežádoucího (nohavice) strčíme něco povoleného či žádoucího (hračku, pešek) a s povzbuzováním a chválením převedeme hru na ty povolené a žádoucí předměty a pěkně si sním pohrajeme. Štěně si zafixuje, že: tahání za nohavice = není hra s páníčkem. Tahání o pešek = super zábava a hra s páníčkem. Protože jsou štěňata ráda, když si s nimi páníček hraje, tak postupně za nohavice (nebo rukávy nebo další nežádoucí věci) tahat přestanou.

Vrčení u misky se žrádlem je naprosto přirozené. Opět vypovídá o temperamentu a sebevědomí. A je to opět SUPER, když štěně vrčí. Hlavně u takového plemene jako je borderka, kde je sebevědomí křehké. Pokud štěně vrčí u misky, tak mu nikdy, ale NIKDY misku neberte! Někteří lidé mu ji "alá pedagogika" jako za trest za vrčení vezmou a vrátí mu ji teprve, když štěně nevrčí a tento postup opakují do zbláznění. Myslí si, že se štěně naučí, že vrčet nemá. Jenže  štěně tenhle psotup pochopí takhle: "jsme soupeři o misku, bere mi ji, zajímá se o ni, musím si ji bránit". A hádejte co udělá - vrčí čím dál více!

Protože asi nikdo necce, aby na něj jeho vlastní pes doma u žraní vrčel, tak vrčení u misky odbouráváme. Doporučuji na vrčící štěně mluvit, pochválit ho slovy: "jen si to hlídej, vždyť to je tvoje" apod., pohladit ho a poplácat a nechat dál v klidu jíst!

Velice, opravdu VELICE vhodné je nevšímat si vrčení a do misky mu něco (hodně dobrého - alá kus masa) přidat. Tím štěněti sdělujeme, že jednak o misku nesoupeříme a jednak, že s pokud s miskou manipulujeme, tak nic neubude, ale naopak přibyde. Stěně si to zapamatuje a vrčet na nás příště nebude, dovolí nám (často velice nadšeně) manipulaci s miskou. Toto postupně můžeme rozšiřovat na další členy rodiny, popř. návštěvy, aby se pes naučil, že je prima nechat sahat lidi do vlastní misky (něco dobrého tam dají). Tento postup samozřejmě nevolíme, pokud chceme vychovat hlídacího psa, což asi z našich štěnět borderek - doufám - nikdo vychovávat chtít nebude. Ono by to bylo dost těžké :-) jsou totiž vychováváni a vyšlechtěny k lidumilnosti : -).
 


Komentáře

1 Watches Longines Watches Longines | E-mail | Web | 23. října 2012 v 9:34 | Reagovat

Q. What do you get when you put a fish and an elephant together?
http://www.kreplicawatches.com/Swiss-Rolex-GMT-Master-II.html

2 Petr Petr | 21. července 2016 v 21:24 | Reagovat

Dobrý den,

v případě, že na Vás také vrčel vlastní pes a Vy nevěděli co dělat.. doporučuju přečíst také http://psiusmev.cz/media/co-d-lat-kdy-pes-vr-i celkem to pomohlo :)

3 ClarkZem ClarkZem | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:46 | Reagovat

prescription acid reflux medicine  <a href=http://stilnox.onlc.fr>acheter stilnox internet</a>  natural blood pressure pills

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama