Únor 2011

Venku - už všichni v pohodě

9. února 2011 v 12:29 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Dnes jsme naši smečku zase vypustili ven. Krásně svítilo sluníčko, tak jsme toho museli využít. A konečně - všechna štěňata už byla nadšená ze zahrady, trávy, prostoru a honění s dětmi, Vanilči, Miou. Občas se šla k mamince přicucnout k bradavkám, k tatínkovi přitulit k tlapkám (oba rodiče byli většinou odložení, aby na nikoho nešlápli).
Zjistili jsme, že v krytu na studni je malá díra - tak akorát na pitomé štěně, tak jsme ji honem zadělali. Jinak je zahrada prostorná, přehledná a relativně bezpečná. Takže jsme je nechali rozeběhnout se, hrabat, nosit klacíčky a kočkovat se vbzájemně. Stačilo ovšem promluvit a hned se přiběhla mazlit.


Udělali jsme nějaké fotky, snad brzo budou i vyvěšené.

Další odčervování

9. února 2011 v 10:43 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Včera v nočních hodinách jsme štěňátka opět odčervili. Ačkoli očividně žádné parazity nemají a věřte mi - jsem s jich exkrementy v častém kontaktu, rozhodla jsem se poslechnout rady veterináře a preventivně je odčervovat přesně podle schématu. Všichni to celkem ocenili - dostat něco do tlamičky je prima. Kromě Any, která prskala a plivala. Asi to bude tím, že jsem jí chudinku probudila z tvrdého spánku, protože jsem nechtěla jedno štěně nechat na později (co kdybych zapomněla, které to bylo:-).

V příštím týdnu už pojedeme na očkování. Do bude tóčo.

Dopoledne byli zase chvilku venku - Esterka s Kubou je hlídali na travičce na přední zahradě. Nejhorší bylo, že Aywy bláznila z Kubíka tak, že nehoukala pod nohy a jedno štěně smetla na zem. Naštěstí to nebyla zase taková výška, ale usoudili jsme, že divočící Aywy musí běhat jinde, než mezi svými potomky, aby nedošlo k nějakému zranění. Takže nakonec Kuba řádil s Aywy a Korálkem na velké zahradě a Esterka něžně "pásla" štěňátka na přední malé. Celkem se to všem líbilo, maličko hrabali, maličko a opatrně okusovali trávu. Tedy kromě Abrahama, který to nedělal "opatrně", ale s vervou. Na zahradě totiž běhá stejně nebo i více, než doma. A také Aksy Tanty, která je také venkovní průzkumnice a se stejným nadšením a bez bázně a hany objevuje širší svět.

Vůbec mi připadá rozdíl mezi černobíletrikolornímu a ostatními velký. Trikolorní jsou menší, ale obratnější. Kdežte černobílí, hnědobílý a hněedobílí s pálením jsou větší, ale takoví "medvídkovití". Jak je možné, že ta malá Alfirin umí lézt do schodů i ze schodů, vyleze z porodní bedny a mnohem větší Flíček ne? Jakoby se ve vrhu obejvily dva typy...

Aršíš Brown - poslední volný pejsek

7. února 2011 v 20:37 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Zatím nezadaný je nádherný hnědobílý fešák Aršíš Brown. 

Je pravidelně vybarvený, má hezký široký čumáček a je to takový "medvídkovitý průzkumník" - nemá tak koordinované pohyby jako menší a hubenější Abraham, bude to mohutnější typ, který dozrává pomaleji. Navzdory tomu se celkem vždy mezi prvními dokulil tam, kam chtěl. Jako jeden z prvních "vypadl" z porodní bedny. No a jako malý patři do trojky hněďásků, kteří byli větší a dravější, než zbytek. Stejně tak se nadšeně pouští do rvaček a pranic nebo do hry s míčkem.

Aksa Tanta

7. února 2011 v 20:03 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Fenečka Aksa Tanta je trikolorní, hlavu má vybarvenou docela pravidelně, v prostřed má hodně širokou bílou pěšinku. Pravidelné má pálení nad očima. Tělíčko má ale nepravidelně vybarvené - pod krkem má v bílém límečku nějaký černý flek, který límeček na pravé straně půlí (alá pásek). Také má stehýnka nemá černá, jak bývá zvykem, ale bílá. Je to legrační, ale asi to neohromí žádného rozhodčí na výstavách. I když má tedy velice pěkný široký čumáček (na fenku).

Zato když jsme byli dnes venku, jen ona a Abraham se nebáli cizího pána na zahradě, ale zkoumali bez obav zahradu i jeho. Přeběhla několik desítek metrů za Esterkou alá běh "na ruku"!

Je to šikulka! Zatím není zadaná, protože došlo k drobným zmatkům při zadávání fenek, takže se hledají zájemci o odvážnou průzkumnici s potenciálem k výcviku.

Abraham je zadán

7. února 2011 v 9:30 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Tak malý Korálek, tedy Abraham, který ovšem jakoby tatínkovi Korálkovi z oka vypadl, je zadán.

Pojede do Hradce Králové k prima rodině a zdá se, že zůstanemev kontaktu a že se bude Abrahámek účastnit našich setkání k výcviku u nás na zahradě.

Sladce spinká vždy jen chvilku. Je správně akční jako každý správný borderák. Bude žít aktivním rodinným životem jako společník čtyřčlenné rodiny, ve které maminka pracuje doma. Takže nebude nikdy dlouho sám. Pohyb mu dopřejí děti. No a tatínek se postará o to, aby "nikdy netrpěl nedostatkem péče", proto také nejprve psa dlouho rozmýšlel, než kývl. Co chtít více?

Alfirin

6. února 2011 v 16:44 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Tahle princezna nás docela potrápila. Narodila se s přetrženou pupeční šňůrou, takže jsme se děsili, že zůstane Aywy v děloze a něco způsobí. Ale ne, bylo to asi dvojče s pejskem Aršíšem (ten měl placentu větší). Po narození mnohem méně přibírala, než ostaní štěňata. Po pěti dnech jsem ji přikládala přednostně k beradavkám a od desátého dne dokrmovala psím sunarem. Ze začátku jsem se děsila, zda přežije do rána... a stále jsem na ni myslela...
No a ona je sice nejmenší, ale vůbec není opožděná co se dovedností týče. Kouše, štěká, chodí, hraje si. Miluje lidi. Spřátelila se s Miou. Není to ždný ukňouránek, dokáže se o sebe postarat a najít si cestu.
Ani nevíte, s jakou radostí jsem fotila tyhle fotografie z její divoké hry s tygříkem. Nevím, zda ostatní štěňata tolik nesleduji, nebo zda si opravdu hraje s hračkami nejvíc ze všech. Ale ať je to jakkoli, hraje si úžasně - jako pravá borderka.


Po divoké pranici se nechá pomazlit a olizuje mi nos.

Nemá inteligentní výraz? Věřím, že bude v pořádku. Ale před jejím prodejem ji ještě necháme u veterináře zkontrolovat, aby bylo jasno co a jak. Ale už věřím v dobré konce. A navíc - třeba bude skákat v médiích!A nehraje si jen s tygříkem, ale i s míčky a dalšími věcmi.

A pak se krásně přitulí...

.. a takhle se nechá vyfotit přímo na mém klíně...

Nedělní siesta - poprvé venku, poprvé celé kuře

6. února 2011 v 16:25 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Úplnou siestu jsem vlastně měla v sobotu. V pátek se vrátil Tonda ze služební cesty a já jsem mu mohla přenechat starosti o elektřinu, kotel a i děti a štěňata. Vlezla jsem si po obědě do vany (bojler zlobí, večer už není teplá voda, tj. musíme se koupat ráno nebo dopoledne) a po koupeli "na chvilku" do postele. No usnula jsem a spala jsem až do večeře. Hodně mi to bodlo - po všem tom vyčerpání ze stěhování a nervů ze zlobící elektřiny a vstávání na ranní vlaky. Takže se omlouvám všem, kdo jste čekali na fotky, budou až dnes a zítra.

Tonda mi zatím přeinstaloval počítač a snad už to půjde vše, jak jsem byla zvyklá.

Neděle byla ve znamení dvou návštěv u štěňátek a také první chvilky na sluníčku venku před domem.

Moc milá rodina z HK se byla podívat na poslední dva volné pejsky (Abraham a Aršíš Brown) a právě rozmýšlí zda a kterého z nich si vezme. No a také se přijela podívat chovatelka ze stanice Stofox, od které máme naši Miu (Amanda China Stofox).

Jestli se divíte, co je s Flíčkem, tak ten asi pojede do ciziny - do Itálie.


Nakonec mne po mnoha mailech přesvědčila tamější chovatelka, že se o něj skvěle postará .. že mi ho i přijede ukázat (má rodiče v ČR). No a to jsem chtěla, aby zůstal někde poblíž... ach jo.. je mi z toho ouvej, ale budoucí majitelka je moc sympatická a taky cvičí záchranné práce... a uplatní se tam snad v chovu, když mu vše vyjde, jak lze očekávat... takže to asi tak mělo být. Tonda říká, že je to vlastně chovatelský úspěch, já Flíčka drbu na zádech a bulím... kdybych si měla nechat psa z tohohle vrhu, byl by to on... je to moje zlatíčko ...

A protože krásně svítilo sluníčko a teplota šla výrazně nahoru, vzali jsme štěňátka poprvé ven. Samozřejmě jen na chvilku. Některá z toho měla děs a hrůzu (Arci) a chtěla zase honem do známého prostředí a do tepla. Jiná nadšeně zkoumala terén (Abraham a Aksa). Oatatní si nějak nepamatuji.

Štěňata také dostala své první kuře. Ne živé, samozřejmě, ale oškubané kuře od firmy Vetamix, od které bereme maso pro psy, naložila jsem jim ho do misky celé a smečka se o něj statečně dělila, ti šikovnější si urvali hned kousek jen pro sebe (Flíček, Alfirin), ostatní žrali ze společného kusu a utrhli si kus později nebo vůbec ne. Byla z toho spousta zábavy a chvilku se nezlobili, že jsou v porodní bedně. Naopak, byli rádi, že jim na maso nejdou ostatní pesani.Ester postavila na zahradě agility skočky a předvedla nám s Miou několik pěkných sekvencí.. Alena dostala k narozeninám agility kruh, takže to dáme na jaře dohromady ...

Sluníčko krásně svítí, bříška jsou plná, nejsem nevyspalá a Tonda byl docela dost doma, teď sice vyklízí pražský byt, ale snad už naposledy... Hezká neděle.

Tak máme jména

4. února 2011 v 14:27 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Tak už se nedalo nic odkládat - poslali jsme jména se žádankou o tetovací čísla. Povedlo se mi seřadit jména abecedně tak, jak šli pesani za sebou. Pejsci se tedy budou jmenovat: P1: Aaron Dag (hnědobílý s pálením).......... zaplacena záloha P2: Abraham (černobílý s pálením/trikolor)... volný P3: Arcimboldo (černobílý) .................. zaplacena záloha P4: Aršíš brown (hnědobílý).................. volný P5: Astonish Fleck (hnědobílý s pálením) .... v jednání A holky (aby to vyšlo abecedně, tak jsme udělali malou změnu): F1: Aksa Tanta .............................. volná F2: Alfirin ................................. volná, pokud bude vet vyšetření OK F3: Any ......................................zaplacena záloha Tohle bude v průkazech původu, ale volat si na pejska samozřejmě může každý, jak je mu libo.

Koral tatínkem, Mia tetičkou - socializace

4. února 2011 v 14:04 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Štěňátkům jsou čtyři týdny. Aywy je už z nich trochu unavená. Je na ní vidět, že si od nich docela ráda občas odpočine. Jenže štěňátka jsou čiperná, takže ji vytrvale pronásledují a ožužlávají. Marně na ně cení zuby, stejně se odradit nenechají. Chudák Aywy! Naštěstí do hry vstoupil i Korálek a Mia. Konečně v tomto čtvrtém týdnu mají od Aywy dovoleno za štěňaty nejen chodit okolo nich, ale i se s nimi kontaktovat. Mia a Alfirin se dnes ráno nádherně a obřadně přivítaly v předsíni - jako dvě velké a dávné přítelkyně. Korálek byl zase několikrát přistižen spící společně se štěňaty - slouží jim jako úžasná a teplá dečka na dlaždičkách v předsíni. Z korálkova pohledu nenní sice vůbec jasné, jestli je ze štěňátek nadšený nebo jestli je z nich spíše v depresi. Leží a tváří se "lhostejně" a mrňata mu boří čumáčky do srsti. Předpokládáme ale, že kdyby se mu to nelíbilo, tak by se od nich zvedl a šel např. do svého pelechu v patře. Tak se mu to líbí? Nebo má pocit, že se "musí" starat, ale nelíbí se mu to? Těžko říci. Rozhodně budou mít štěňátka vzpomínku nejen na maminku, ale i na tatínka. A na Miu a kočky a králíka a morčata. A stálou přítomnost a péči lidí. Zavíraná jsou jen vyjímečně, mají volný pohyb po kuchyni a předsíni a prádelně a druhé předsíni (celově cca 50 čtverečních metrů) se spoustou zákoutí. Ven zatím nemohou kvůli sněhu a zimě. Původně jsem chtěla je nechat navolno úplně stále, ale jednou večer jsem byla tak vyčerpaná z koukání pod nohy (člověk musí být pořád ve střehu, aby na někoho nešlápl) a z neustálého vytírání a z náporu po stěhování, že jsem je na několik hodin zavřela zase do porodní bedny. odpočinula jsem si, ona většinou chrněla. Druhý den jsem je zase - s novým optimismem - vypustila. Zavřela jsem je jen na chvilku před návštěvou I.K., aby vytření vydrželo do jejího příchodu ...

Malí průzkumníci a další jména feneček

1. února 2011 v 19:10 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Štěňata jsou každý den o trochu větší a o trochu dovednější. Největší radost nám udělala malá fenka (F2), která (i když je stále nejmenší z vrhu) očividně nijak nezaostává - pohybuje se, hraje si, pokouší sourozence a honí se za plyšákem s úplně stejnou - ba větší - vervou, než ostatní štěňata. Narozdíl od některých pejsků není sebelítostivá. Když se dostane do problému, např. za pelíšek, takže nemůže najít dvířka, tak sice trochu pofňukává, ale nezoufá si natolik, aby zůstala na místě a zoufale vyla (jako často Flíček i další bráškové), ale ňufá a ňufá, dokud si cestu nenajde. Rozhodla jsem se, že se bude jmenovat Alfirin - což je kvítek z trilogie "Pán prstenů". Je to takový maličký kvítek, který potěší nejen elfí princeznu.

Největšími průzkumníky jsou asi hnědý pejsek a trikolorní pejsek. Oba jsou často daleko od pelíšku.

Velkou pohodářkou a šikulkou je má faboritka - prvorozená z fen (F1). Velikostí i akčním radiem nijak nezaostává za brášky. Bude se jmenovat Axa Tanta (nakonec upraveno na Aksa Tanta).

Legrační je snaha většiny z nich o udržování čistoty. Žel každé štěně má vlastní cestu. Dag chodí močit zásadně do prázdné placaté misky na žrádlo (je to velice praktické, jen trochu ekl). Většina štěňat se snaží močit co nejdál od pelíšku - což je pro každého samozřejmě jiná vzdálenost. Jen málokdy se povede loužička do pelechu (včera jsem v této nekalosti přistihla Any - potvůrku jednu), takže se pelíšek nemusí prát několikrát denně jako dřív, ale stačí jen jednou za dva dny.

O to více je samozřejmě práce s vytíráním. Loužičky a hromádky sbíérám já i Aywy hned, jak je uvidíme. No a celou kuchyň a ode dneška i předsíň (akční radius se zvětšuje) se musí stírat tak 5 - 8 x denně. To je tedy trochu otrava... Ale ňufáčci stojí za to.

Zítra budu odesílat žádanku o tetovací čísla. Takže budu muset vymyslet zbývající jména. Nebo se snad ještě někdo přihlásí a vymyslí si jméno sám?

Nezadaní jsou:
Axa Tanta, Alfirin, trikolorní pes, hnědobílý pes, hnědobílý s pálením (Flíček).