S PP nebo bez?

13. ledna 2011 v 22:03 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Stále hledáme nové prima páníky. Návštěvy se u nás scházejí skoro denně. Uf! Ale jsou to hezká setkání.

Zjistila jsem, že hodně lidí kvůli nižší ceně shání borderku bez PP. Chápu je naprosto, také jsem si mohla psy s PP dovolit až v dospělosti, z dědictví po dědečkovi. Snad to u borderek není tolik riskantní  jako u dobrmanů. Stále řada lidí chová borderky pro práci u ovcí a nepapíruje. Takže pak chová na kvalitních jedincích... snad to ještě není jako u jiných plemem... snad...  Moje maminka si před 13 lety koupila dobrmana bez PP, aby ušetřila. Jenže si vybrala nějaké množitele, kteří chovali na jedincích s těžkou dysplázií. Prý jeho maminka hodně kulhala, ale mamince řekli, že se praštila do nohy. Frodo (tak se její dobrman jmenoval) dysplázii zdědil. Celý život ho to trápilo, měl bolesti, kulhal, byl na operaci páteře... Náklady na veterináře za ty roky  mnohonásobně převýšili cenu štěněte s PP. Na konci života nemohl vůbec chodit (a měl 40 kg), resp. se postavit na zadní nohy, a dva roky močil a kadil na pelíšek a v jeho okolí. Bylo to tristní. Jenže byl jejich, zamilovali si ho, tak se starali.  Po rodově smrti si pořídili nového dobrmana, již z renomované chovatelské stanice, jmenuje se Kato od Dvou lvů. Prý je to levnější. Bude mu rok a je zdravý jako rybička a je moc hodný.

Každý má právo pořídit si pejska odkud chce. Proč ne bez PP?

U pejsků s PP je záruka známých genetických vloh. Čili záruka toho, že pes neonemocní některou z opravdu nepříjemných nemocí. U borderek nehrozí tolik dysplázie (přece jen jsou to menší zvířata) jako hluchota a slepota. Žel mnoho kupujících neví, že hluchota se neprojevuje u štěňat. Štěňata postižená dědičnou hluchotou ve stáří kolem 8 týdnů slyší. Sluch ztrácejí později.
Takže je to u osmitýdenních bezpapíráků trochu jako sázka do loterie. Pokud člověk není ochoten hluchého psa zastřelit, tak, jak se to dělalo dřív, nebo utratit, potřebuje kapku štěstí, jinak se bude muset starat 13 let o invalidu. Tj., pokud chcete bezpapírovou borderku, možná je lepší si zaje pro starší štěně (kolem 6 měsíců)!

Problém pro ty, kteří hledají pejsky bez PP vidím v tom, že majitelé chovných jedinců s PP jsou pravidly Klubu zavázáni nekrýt a nepřipouštět tak, aby vznikli jedinci bez PP. Takže pokud někdo s ovcemi má prima zdravou  fenku, na které chce štěňata, nechěl investovat peníze do vyřizování dokumentace a chovatelské stanice, musí hledat její nápadníky mezi neuchovněnými psy. Najde vždy ty zdravé a prima? Nebo sáhne po těch, kteří byli na bonitaci, ale z nějakého důvodu neprošli? A jak se to dozví zájemci o štěně?

Jak se vyhnout riziku při hledání borderky bez PP?
- vybírat jen v klasické černobílé, která s sebou nese nejméně problémů, nevybírat merle, který s sebou nese problémů nejvíce,
- vybrat štěně s pigmentem v oblasti uší a očí, tj. ne s bílou barvou na uších a očích,
- pokusit se dohledat rodiče a pátrat v materiálech proč nebyli uchovněni. Bylo to proto, že si majitelé neudělali jeden půlden čas na bonitaci (a nezaplatili několi testů u veterináře) nebo z jiného důvodu?
- prohlédnout si matku/rodiče či sourozence,
- utíkat, pokud psi na farmě kulhají, pokud jsou štěňata odchovávána v izolaci a špíně.
 


Komentáře

1 pyroman :DD pyroman :DD | 14. ledna 2011 v 9:40 | Reagovat

mnam ma nekdo hlad ? :DD ne delam si prdel sou kruty :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama