Kondice, konstituce, podražení

16. ledna 2011 v 12:28 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Dan mne upozornil, že možná je třeba vysvětlit termíny kondice, konstituce a podražení.

Začneme u konstituce, která je vrozená, po celý život prakticky neměnná (a když se změní, je to vždy na pováženou, prý to jedinec nepřežije více než dvakrát třikrát...).
Konstituce závisí na genetické výbavě, na výživě a pohodě matky v těhotenství, na hladkém průběhu porodu a na bez stresovém a klidném novorozeneckém období. Podle konstituce se jedinci dělí na ty se silnou konstitucí a na jedince se slabou konstitucí. Není to vždycky podle velikosti, hlavně ne u borderek, které jsou do chovu připouštěny v širokém rozmezí výšky, malé borderkoli se používají k ovcím, větší ke kravám.

Pochopitelně je výhodou pořídit si zvíře se silnou konstitucí. Ušetří to výdaje na veterináře, popř. nové štěně.

Jedinec se slabší konstitucí snáze podléhá nemoce a ani jeho psychika není tolik odolná. O jeho zdraví je nutné více pečovat.

U borderkolií převažují dosud jedinci se silnou konstitucí, protože na farmách se s tím příliš nepárali a jedince se slabší konstitucí (pokud vůbec přežili novorozenecký věk) zastřelili a eliminovali z chovu. To je asi to příčinou toho, že jsou naši novorozené borderky oproti novorozeným kníračům tak dravé a akční.

Kondice je okamžitý stav, může se měnit každý den v závislosti na plném či poloprázdném bříšku, diurnálních a lunárních cyklech, pohlavní aktivitě a infekci.Kondici lze posilovat, např. správnou výživou a režimem spánku a aktivit, "ochočováním" - postupným zvykáním na člověka, jeho dotyky (v přiměřené a stále se pomalu prohlubující míře) nebo postupným a přiměřeným zvyšováním zátěže.

Pokud je kondice opakovaně a dlouhodobě špatná, může dojít k narušení konstituce čili "podražení". Podražení může být způsobeno nedostatkem výživy v raném věku, nedostatečnou socializací a také neúměrnou a vysilující zátěží (přetěžováním), a to nejen fyzickou, ale i psychickou a také závažnými nemocemi (psinkou) nebo příliš raným těhotenstvím u fen. Každý podražený jedinec dá majiteli více práce. Musí více uvažovat o jeho výživě, často řeší různé jeho "úchylky" a strachy. Podraženého psa někdy lze dostat do slušné kondice, stojí to ale hodně práce. Mnohdy to není možné u původního majitele.

U borderkolií jsou známy případy, kdy majitelé záměrně podráželi štěně v oblasti výživy, aby si udrželo menší velikost a soutěžilo v kategorii medium v agility. Dnes je známo a obvykle dodržováno, že psi do jednoho roka by neměli skákat přes agility překážky ani jinak namáhavě pracovat. Na ěkterých cvičácích ale nechávají malá štěňata tzv. "běhat na plno", aby prý nabrala rychlost. Nepovažuji to za rozumné!

Služební zkoušky je možné skládat nejdříve v 10ti měsících věku a dále odstupňováno podle jejich obtížnosti. Rozhodčí na ně mladší psy nepustí, protože zde hrozí rioziko podražení.

Štěně se může podrazit i tím, že se pustí k ovcím moc brzo a ovce mají zrovna "trkavou" a vypoklonkují ho z ovčáru. Ovčáci to štěně obvykle pod cenou prodají jiným lidem, protože náprava nestojí za výsledek. Ovšem u ovcí podražené štěně může být prima společníkem nebo se může naplno věnovat i jinému sportu.

Borderky se velice snadno podrazí i tím, že se bez postupného tréninku vezmou do příliš rušného prostředí s nárazovými hluky (střelba, petardy). Majitelé by měli znát své zvíře a při prvních známkách psychické únavy a upadání do stresu pejska rozveselit a odvést pryč.

Naší snahou je pochopitelně předat novým majitelům štěňata nejen v dobré kondici, ale také nepodražená. Pracujeme na tom. Více o "socializaci" příště.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama