Leden 2011

Nový domov

30. ledna 2011 v 17:17 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Tak jsme se v pátek veče přestěhovali do Lysé nad Labem. A z jednoho domu se zahradou se budeme pokoušet udělat dobrý domov.

Smečka z toho byla trochu vyjukaná. Mia samozřejmě nehnula ani brvou. Aywy si dům proběhla, očuchala a řekla: "Aha, tak tady jsi byla, když jsi nebyla doma" a spokojeně se svalila na dlažbu v předsíni, odkud viděla na spící štěňata v přepravce. Koral, který tady již dvakrát byl, nebyl tentokrát tak nešťastný - snad že s sebou měl konečně Aywy, Dana a morčata.

Kočky opatrně zkoumaly. Ale kocour Edmund zalezl pod dřez a vylezl až na mé volání a jen na chvilku a zase se tam vrátil. Teprve úplně večer se přemístil do Kubovy postele.

Zahradu se teprve učí objevovat. První den leželi za dveřmi a smutnili, že jsme je nechali samotné venku. Ale každý den jdou o něco raději a dál od domovních dveří.

V sobotu večer přijeli S. a R. s Aireen a normálně jsme trénovali na naší zahradě nástřely i hledání. Úha. Máme zahradu!

Štěňátka jsme převáželi v kleci. A protože porodní bedna jela s druhým nákladem, zůstala v kleci celý den. Moc se jim to líbí - mohou sami ven a dovnitř. A tak prsoí, abychom to tak nechali. Mají k dispozici celou kuchyň a předsíň, cca 40 metrů. Ale jen někteří se odvážili tak daleko (hnědý pes, trikolorní fenka 1).

Jsou stále čipernější - hrají si každý den delší dobu. A mají moc rádi lidi a hlazení. Začínají se tahat o hadříky.

Takže jsme se přestěhovali akorát - když potřebují prostor, tak ho mají. Čerpám dovolenou a užívám si vybalování krabic a vytírání loužiček.

Volná trikolorní a šikovná fenka

25. ledna 2011 v 21:11 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Po té, co víme, pro kterou fenku se rozhodli manželé K., víme, že fenka 1 je volná. Je to moje faboritka na výcvik - silná a zdatná. Všechno se naučí okamžitě, drží krok s hnědými bratříčky
v boji o cecíčky nebo misku.

Kdybyste viděli, jak rychle se naučila, že v misce je něco dobrého k snědku. Nezaváhala ani chvilku - stoupla si na kraj misky, roztáhla nohy, aby tělem zabránila ostatním štěňatům v přístupu a jedla a jedla.

Má široký bílý límec s nepravidleným irským vzorem a hudně široký čumáček.

Už víme, která princezna je Any

25. ledna 2011 v 21:04 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Tak se ke mně dnes konečně doneslo (mail pošta č. 1 nepřišla na místo určení), která z našich princezen je Any a zůstane s námi v kontaktu. Je to černobílá fenka narozená jako třetí.
Protože právě na ni čekali další zájemci, máme volnou trikolorní fenku Fena 1. Je moc šikovná a silná.

Pokud bude v pořádku, bude volná také druhorozená trikolorní fenka (F2). A volní jsou i dva (doufám, že ne tři) kluci. Pevně zadaní jsou hnědobílý s pálením Dag (P1) a černobílý Arciboldo (P3), jeden z ostatních (trikolor, hnědobílý, hnědobýlý s pálením) snad poputuje na Vysočinu (ale není vybráno který).

Dva týdny a dva dny

22. ledna 2011 v 13:49 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Našim malým borderáčkům jsou dva týdny a dva dny. Už se učí chodit na čtyřech, ale je to stále vratké. Všichni již vidí. Jsou odčervení. K této příležitosti jsme je zvážili a mají od 650 do 850 g. Některé jsme již slyšeli štěkat a vrčet. Někteří už pijí mlíčko i z lahvičky. Někteří chodí močit na noviny, většina nemočí na teplou deku v pelíšku, ale probudí se, odleze z deky a udělá to někam jinam a zase se na deku vrátí.

Včera když jsem přišla z práce mne dvě štěňata (P2 a F1) přišla přivítat ke kraji porodní bedny.
Začíná to prostě být sranda.

Nejstarší je pes hnědobílý trikolorní pes Aaron Dag, který bude bydlet v Modřicích u Brna (je zadán a máme za něj zálohu). Dosud je plně kojen. Je to macek!

Díky jeho budoucí majitelce si mohu před stěhování užívat s pěknou knihou s příběhy o Dagovi ze Zpívajících lesů.

Druhorozený pes je trochu menší, než jeho bratři. Je to trikolorek (tj. černobílý s pálením) - Pes 2 (jméno by si zatím mohli budoucí majitelé vybrat). Jeho barva a vzor je velice podobný tatínkovi Koralovi a také dědečkovi. Ač je z psů nejmenší, je nejčipernější (první viděl, první chodil) a zdá se, že své tělo nejlépe ze sourozenců ovládá.
Chodí hezky močit mimo pelíšek a když se mu naskytne příležitost, krmí se i mlíčkem z lahvičky.
Plně kojen byl 10 dnů. Pro jeho menší velikost je mu nabízeno po kojení mlíčko z lahvičky - někdy chce a někdy ne.
Byl ve věku dvou týdnů odčerven (stejně jako všichni ostatní).
Tady na fotce je vidět, že si plete cecík s lidským prstem - chytne ho a cucá.
Zatím tedy čeká na majitele (ale v neděli může být všechno jinak - hledá se pes do truhlárny na Vysočinu).

Třetí narozené štěně byl také kluk - černobílý pejsek, původně P 3, který se bude jmenovat Arcimboldo (čte se: arčimboldo, volat asi jen Arčí) a bud bydlet v Modřanech a bude chodit cvičit nejspíš agility.

Tady na fotce je vidět, že se sice nerad fotí, ale že se mu focení i trochu líbí, protože si chvilku myslel, že lidský prst je něco jako cecíček.
Je pěkný, silný, rovnoměrně vybarvený.
Arcimboldo je zadaný, byla za něj zaplacena záloha.

Po třech klucích se narodila první holčička - Fena 1 je trikolorní, velice silná a zdatná fenečka, která má nepravidelný irský vzor. Na pravé straně krku má černý pásek.
Má široký bílý proužek na hlavě a rezavé pálení.
Není dosud zadaná!


Dále se narodil další pes - hnědobílý fešák P 4 (jeho opravdové jméno si stále mohou ještě zvolit budoucí majitelé) s pravidelným irským vzorem.
Má huňatý košíšek a celý je to takový teploučký hedvábný medvídek.
Je jako všichni hnědobílí pejsci velice průbojný.
Očička měl otevřená jako druhý. Několikrát jsme ho viděli, že močí na noviny. Bude hodně podobný  mamince.
Zatím je volný (ale v neděli to může být jinak, jeden z volných pejsků poputuje pravděpodobně do truhlárny na Vysočinu).

Po hnědobílém krasavci se narodila druhá fenka - Fena 2. Je to trikolorka s velice rovnoměrným vzorem i pálením. Je to nejmenší štěně z vrhu. Ale chodí, plazí se a občas je i první u maminky.
Byla kojena plně jen 9 dní, od té doby je dokrmována speciálním psím sunarem. jakmile se totiž u maminky strhne rvačka o cecíky, je obvykle odstrčená.
Psí sunar jí nabízíme po každém kojení, kdy se nepovedlo ji přiložit k cecíčkům přednostně. Někdy ho odmítne, ale většinou se jí do bříška ještě něco vejde. Je to fenečka, která klidně usne nenasycená.
Zatím nemá majitele a ani jí je zatím nijak aktivně nehledáme. UVidíme, jak se bude dále vyvíjet. Před jejím prodejem ji nechám prohlédnout veterinářem, aby se vědělo, zda je vše v pořádku a je jen menší, ale zdravá. Nebo (doufám, že to nenastane) má nějaký problém. V každém případě poskytneme zájemci všechny informace o jejím zdraví i prognóze.
Jak ji pořád máme v ruce a jak jsme ve střehu, aby byla vždy dost času u maminky, začínáme s ní mít takový hezký intenzivní vztah. A ona ho určitě začne mít k nám a k lidem vůbec. Je zde i možnost, že si ji necháme jako mazlíka, aby měla hezký domov, kdyby nebylo vše OK. Díky stěhování by to naštěstí nebyl problém.
Další štěně byla také fenka.

Fena 3 je krasavice v klasické černobílé barvě. Má hodně málo bílé na hlavičce, takže se mi zdá, že je to taková Arwen-večernice.
Uvidíme, jak to dopadne.
Pokud to nebude Any, bude to Arwen.
Zatím volná. ale čeká, jak se rozhodne paní I.K. a mimo to se o ni hlásí už i další dva čekatelé. Samozřejmě není jasné, zda jsou natolik trpěliví...
Do týden dáme vědět, slibujeme!
(Je to Any!!! - bude to záchranářka :-)

Poslední pejsek je náš faborit - je hnědobílý s pálením a s bílým flíčkem ve vzoru dinosaura na krku.
Obvykle je první u krmení. Obvykle dokáže každého odstrčit. Když nemá plné bříško vříská tak hlasitě, že se maminka vrátí a ještě mu přidá. Kdepak, aby jen tak usnul, když není dosyta najezený.


Zatím je volný. Doufáme, že dostane prima páníčky.
Tak to je vše, Flíček mává paciškou! Další focení za týden - nemají ho rádi a blesk jim určitě nijak neprospívá, když už se koukají.

Zadán čb pes (P 3)

22. ledna 2011 v 10:46 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Ve čtvrtek byl zadán černobílý pes (P3), bude bydlet u J.B. a jeho přítelkyně v Modřanech. Bude mít domek se zahradou. Bude cvičit v Komořanech na cvičáku - začne různým a bude si moci vybrat. A hlavně nás občas i navštíví!

Bude se jmenovat Arcimboldo (čte se: arčimboldo, volat asi jen Arčí). Hezké jméno!

První odčervení

22. ledna 2011 v 10:22 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Ve čtvrtek, tedy přesně ve dvou týdnech (tak jak to prý má být) jsme štěňata poprvé odčervili. I když jsou oba rodiče odčervovaní hrozí podle veterinářů, že se na štěňata přenesou zapouzdřené škrkavky. Jejich expanze by štěňata mohla ohrozit na vývoji, protože by jim odčerpala potřebné živiny, takže se pro jistotu odčervují.

Náš veterinář nám k tomu dal přípravek Banminth Paste, který se aplikuje podle váhy a délky vytlačeného camfourku.

Měla jsem hrůzu z toho, že budu malým dosud většinou pouze kojeným štěňatům něco rvát do tlamiček (zkusili jste dát někdy psovi prášek? - je to boj). Zvlášť, když pro ty větší měl být camfourek 2 cm dlouhý.

Nechala jsem si to na návštěvu J.B. a jeho přítelkyně - budoucích majitelů černobílého pejska - aby mne morálně podpořili. Ale kupodivu se žádná rvačka se štěňaty nekonala. Pasta jim nepochybně chutnala a sápali se po prstu, na kterém jsem jim ji aplikovala do tlamiček.

Bylo to tak snadné, že si noví majitelé svého Arciho odčervili - po malém váhání - sami. A povedlo se jim to skvěle :-).

Další očička koukají

19. ledna 2011 v 17:48 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Dnes se otevřela očička hnědobílému pejskovi P4  (včera maličkou mžoural na jedno očko) a trikolorfní fence F1. Ostatní mají maličké štěrbinky, určitě nebude trvat dlouho a také prokouknou.

Zadán i pes č. 1

18. ledna 2011 v 17:55 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Tak dnes přijela E.T. z Brna a po dlouhém (a strastiplném) váhání si vybrala hnědobílého pejska s pálením, dosud označovaného jako Pes 1. Odteď je to Aaron Dag. Bude volán Dag podle knížky Věčně zpívají lesy, kteoru napsal spisovatel Trygve Gulbranssen..

.. a tak se mi splnilo přání, aby se štěně jmenovalo podle literárních děl - hlavních hrdinů nebo autorů, aniž jsem musela cokoli říkat :-)...Bude cvičit podle toho, co ho bude nejvíce bavit a doma bude v domku kousek od Brna, nikdy nebude sám, protože přes zahradu je domek spojen s vejminkem, kde bydlí babička, která se na něj už taky těší.Má plyšového modrého medvídka, kterého musíme "nasmrdět" (to zvládnem hravě :-). Záloha za něj zaplacena a panička se moc těší. Takže - již prostě není k mání.

"Navonět" deku nebo hračku? Proč ne!

17. ledna 2011 v 19:42 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Budoucí majitelé našich štěňat se řádně připravují a řeší spoustu otázek v radostném očekávání. Nic nevadí, že se jim kolegové v práci posmívají. Oni ví, že si užijí spoustu báječných chvil v aktivní
relaxaci.

Již dvakrát jsem zodpovídala dotaz, zda je dobré přivést štěňátku při návštěvě nějakou hračku nebo deku, aby u nás načichla, a štěňátko si lépe po odběru zvyklo v novém domově.

Tak tedy: určitě je to možné. Každý budoucí majitel může přinést, co uzná za vhodné. (A my to náležitě navodíme vším možným.. :-)).

Také mohu štěňátkům, jejichž majitelé na to nepomyslí včas, dát nějaký náš hadřík, který bude zrovna "navoněn" s sebou.

Jestli to funguje, nevím. Vždy jsme to udělali, protože je to taková chovatelská tradice, ale neměla jsem pocit, že by se naše štěňátka k tomu navoněnému hadříku nějak upínala nebo vracela. Bezpapírovou Brixie jsme si odebírali v šesti týdnech - chtěli to tak "chovatelé". Bylo to příliš brzo, první týden u nás prospala. Aywy, Koral i Mia, kteří přišli 7 - 9 týdnech byli hned v pohodě. Žádný stres nebo smutek jsme ani na jednom z nich nepozorovali. Možná to bylo tím, že jsme vždy byli celé dny s nimi doma.

Mnohem důležitější, než hadřík je dodržovat zpočátku stejné stravovací návyky, jaké mělo u chovatele. A teprve postupně ho přeučovat - pokud vůbec - na nový jídelníček.

A také mít na štěně hodně času, nenechat ho samotné v pro něm neznámém prostředí.

Výhodou je si štěně brát od chovatele ráno, aby na zvykání a zkoumání bylo odpočaté.

Výhodou je si ho vzít před víkendem a nebo si prostě vzít dovolenou či práci na doma. Není nejvhodnější brát štěně hned s sebou do práce či na nějaké velké cesty. Ale je dobré mu dobřát čas na prozkoumání jeho domácího prostoru.

Někdy se ale odběr nepodaří. Je známo velmi malé procento štěňat, které na stres způsobený odběrem zareagují fyziologicky tak silně, že je jejich život v ohrožení (odmítání potravy). Nejvhodnější je v  tomto okamžiku vrátit štěně ještě k feně.

Viděla jsem v životě jedno štěně - pejska - který takhle zareagoval a u nových majitelů málem zemřel. Starali se o něj láskyplně a vypiplali ho, ale to úsilí - trvalo to půl roku, než se vzpamatoval po odběru.

První pejsek ráno otevřel oči

17. ledna 2011 v 12:33 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Dnes ráno mi telefonovala Esterka do práce, že první pejsek má otevřené oči!
Je to pes 2 - trikolorní.

Trikolorek předběhl hněďásky! Z ostatních štěňat má jen jeden otevřené jedno oko. Ale večer už budou možná koukat všichni!

To bude paní E.T. zítra ráda..

Kondice, konstituce, podražení

16. ledna 2011 v 12:28 | kajan |  KYNOLOGICKÉ TEXTY A ESEJE
Dan mne upozornil, že možná je třeba vysvětlit termíny kondice, konstituce a podražení.

Začneme u konstituce, která je vrozená, po celý život prakticky neměnná (a když se změní, je to vždy na pováženou, prý to jedinec nepřežije více než dvakrát třikrát...).
Konstituce závisí na genetické výbavě, na výživě a pohodě matky v těhotenství, na hladkém průběhu porodu a na bez stresovém a klidném novorozeneckém období. Podle konstituce se jedinci dělí na ty se silnou konstitucí a na jedince se slabou konstitucí. Není to vždycky podle velikosti, hlavně ne u borderek, které jsou do chovu připouštěny v širokém rozmezí výšky, malé borderkoli se používají k ovcím, větší ke kravám.

Pochopitelně je výhodou pořídit si zvíře se silnou konstitucí. Ušetří to výdaje na veterináře, popř. nové štěně.

Jedinec se slabší konstitucí snáze podléhá nemoce a ani jeho psychika není tolik odolná. O jeho zdraví je nutné více pečovat.

U borderkolií převažují dosud jedinci se silnou konstitucí, protože na farmách se s tím příliš nepárali a jedince se slabší konstitucí (pokud vůbec přežili novorozenecký věk) zastřelili a eliminovali z chovu. To je asi to příčinou toho, že jsou naši novorozené borderky oproti novorozeným kníračům tak dravé a akční.

Kondice je okamžitý stav, může se měnit každý den v závislosti na plném či poloprázdném bříšku, diurnálních a lunárních cyklech, pohlavní aktivitě a infekci.Kondici lze posilovat, např. správnou výživou a režimem spánku a aktivit, "ochočováním" - postupným zvykáním na člověka, jeho dotyky (v přiměřené a stále se pomalu prohlubující míře) nebo postupným a přiměřeným zvyšováním zátěže.

Pokud je kondice opakovaně a dlouhodobě špatná, může dojít k narušení konstituce čili "podražení". Podražení může být způsobeno nedostatkem výživy v raném věku, nedostatečnou socializací a také neúměrnou a vysilující zátěží (přetěžováním), a to nejen fyzickou, ale i psychickou a také závažnými nemocemi (psinkou) nebo příliš raným těhotenstvím u fen. Každý podražený jedinec dá majiteli více práce. Musí více uvažovat o jeho výživě, často řeší různé jeho "úchylky" a strachy. Podraženého psa někdy lze dostat do slušné kondice, stojí to ale hodně práce. Mnohdy to není možné u původního majitele.

U borderkolií jsou známy případy, kdy majitelé záměrně podráželi štěně v oblasti výživy, aby si udrželo menší velikost a soutěžilo v kategorii medium v agility. Dnes je známo a obvykle dodržováno, že psi do jednoho roka by neměli skákat přes agility překážky ani jinak namáhavě pracovat. Na ěkterých cvičácích ale nechávají malá štěňata tzv. "běhat na plno", aby prý nabrala rychlost. Nepovažuji to za rozumné!

Služební zkoušky je možné skládat nejdříve v 10ti měsících věku a dále odstupňováno podle jejich obtížnosti. Rozhodčí na ně mladší psy nepustí, protože zde hrozí rioziko podražení.

Štěně se může podrazit i tím, že se pustí k ovcím moc brzo a ovce mají zrovna "trkavou" a vypoklonkují ho z ovčáru. Ovčáci to štěně obvykle pod cenou prodají jiným lidem, protože náprava nestojí za výsledek. Ovšem u ovcí podražené štěně může být prima společníkem nebo se může naplno věnovat i jinému sportu.

Borderky se velice snadno podrazí i tím, že se bez postupného tréninku vezmou do příliš rušného prostředí s nárazovými hluky (střelba, petardy). Majitelé by měli znát své zvíře a při prvních známkách psychické únavy a upadání do stresu pejska rozveselit a odvést pryč.

Naší snahou je pochopitelně předat novým majitelům štěňata nejen v dobré kondici, ale také nepodražená. Pracujeme na tom. Více o "socializaci" příště.První starosti a jejich řešení

16. ledna 2011 v 11:21 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Koncem prvního týdne života nám začaly první starosti se štěňaty. Původně vyrovanný vrh se začal rozdělovat na "ty silnější" a na "ty slabší". Nejméně nabírala trikolorní fenečka č. 2. V závěsu za ní trikolorní pejsek a černobílá fenečka. Nejvíce nabírají všichni tři hněďásci spolu s černobílým pejskem a s trikolorní fenkou č. 1. Těžko určit kdo z kluků je ten největší cvalík. Rozhodně je i ten "obyčejný" černobílý pes velký fešák a sympaťák. Není divu, že je už závazně zamluvený a záloha prý je na cestě.

Začala jsem o trikolorku č. 2 pečovat, a to tak, že jsem ji začala přikládat k cecícčkům v předstihu před ostatními štěňaty, aby si našla své místečko. Vděčně u toho vrtí ocáskem. Měla jsem také možnost ji pozorovat a zjistila jsem, že mrška je vybíravá (a z toho asi pramení její problém) - necucá totiž hned tak z nějakého cecíčku, ale jen ze dvou (párových). Ostatními cecíčky pohrdá a leze kolem mléčné lišty tam a zpět, dokud nenajde ty svoje. No a když je u nich obsazeno, tak leze pořád a nechytne se u volného, protože ten není "její". Vím, že to tak mají divoká prasata, ale u psů jsem to ještě neviděla. Rozhodně to tak nemají hněďásci, kteří nijak nepřemýšlí a  chytnou ten nejbližší a jedou.

Desátý den po porodu jsem tedy otevřela puppy milk od veterináře (je s ním možné štěňata dokrmovat již od narození) a začala připravovat 200 ml do dětské lahvičky. Po kojení nabízím těm slabším štěňatům umělou psí výživu. Obvykle jedno z těhle tří není po kojení u cecíčků plné a rádo si obsah žaludku doplní. Pokaždé je to někdo jiný, což ukazuje na to, že prostě je u mlíčka tlačenice. Někdy mléko nechtějí vůbec (že by se občas dosysta nenapili hněďásci ?) a zbyde na maminku (chutná jí to, ale když si člověk představí tu cenu.., tak ...).

Uvidíme, jaké to ponese výsledky. V každém případě jsou i ta slabší štěňata života schopná, plazí se za maminkou jen o málo pomaleji, nejsou to mrzáčci. Nepochybně by i bez mé pomoci přežila, jen by se možná podrazila. No a to je právě to, co nechci riskovat, i když vím, že pro agility jsou menší borderky velice žádané, protože mohou startovat v médiích, kde není tak velká konkurence.

Naštěstí je se štěňaty pořád někdo doma, takže to s tou lahvičkou jde, aniž bych trikolorku č. 2 musela oddělovat od sourozenců a maminky a tahat ji s sebou k obhajobám a státnicím.

Již v úterý se rozhodne, který pejsek bude bydlet v Modřicích u Brna. A možná dnes nebo za týden později (nejpozději), která holčička bude bydlet v Úvalech u Prahy a cvičit s námi a Aywy v záchranné brigádě.


S PP nebo bez?

13. ledna 2011 v 22:03 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Stále hledáme nové prima páníky. Návštěvy se u nás scházejí skoro denně. Uf! Ale jsou to hezká setkání.

Zjistila jsem, že hodně lidí kvůli nižší ceně shání borderku bez PP. Chápu je naprosto, také jsem si mohla psy s PP dovolit až v dospělosti, z dědictví po dědečkovi. Snad to u borderek není tolik riskantní  jako u dobrmanů. Stále řada lidí chová borderky pro práci u ovcí a nepapíruje. Takže pak chová na kvalitních jedincích... snad to ještě není jako u jiných plemem... snad...  Moje maminka si před 13 lety koupila dobrmana bez PP, aby ušetřila. Jenže si vybrala nějaké množitele, kteří chovali na jedincích s těžkou dysplázií. Prý jeho maminka hodně kulhala, ale mamince řekli, že se praštila do nohy. Frodo (tak se její dobrman jmenoval) dysplázii zdědil. Celý život ho to trápilo, měl bolesti, kulhal, byl na operaci páteře... Náklady na veterináře za ty roky  mnohonásobně převýšili cenu štěněte s PP. Na konci života nemohl vůbec chodit (a měl 40 kg), resp. se postavit na zadní nohy, a dva roky močil a kadil na pelíšek a v jeho okolí. Bylo to tristní. Jenže byl jejich, zamilovali si ho, tak se starali.  Po rodově smrti si pořídili nového dobrmana, již z renomované chovatelské stanice, jmenuje se Kato od Dvou lvů. Prý je to levnější. Bude mu rok a je zdravý jako rybička a je moc hodný.

Každý má právo pořídit si pejska odkud chce. Proč ne bez PP?

U pejsků s PP je záruka známých genetických vloh. Čili záruka toho, že pes neonemocní některou z opravdu nepříjemných nemocí. U borderek nehrozí tolik dysplázie (přece jen jsou to menší zvířata) jako hluchota a slepota. Žel mnoho kupujících neví, že hluchota se neprojevuje u štěňat. Štěňata postižená dědičnou hluchotou ve stáří kolem 8 týdnů slyší. Sluch ztrácejí později.
Takže je to u osmitýdenních bezpapíráků trochu jako sázka do loterie. Pokud člověk není ochoten hluchého psa zastřelit, tak, jak se to dělalo dřív, nebo utratit, potřebuje kapku štěstí, jinak se bude muset starat 13 let o invalidu. Tj., pokud chcete bezpapírovou borderku, možná je lepší si zaje pro starší štěně (kolem 6 měsíců)!

Problém pro ty, kteří hledají pejsky bez PP vidím v tom, že majitelé chovných jedinců s PP jsou pravidly Klubu zavázáni nekrýt a nepřipouštět tak, aby vznikli jedinci bez PP. Takže pokud někdo s ovcemi má prima zdravou  fenku, na které chce štěňata, nechěl investovat peníze do vyřizování dokumentace a chovatelské stanice, musí hledat její nápadníky mezi neuchovněnými psy. Najde vždy ty zdravé a prima? Nebo sáhne po těch, kteří byli na bonitaci, ale z nějakého důvodu neprošli? A jak se to dozví zájemci o štěně?

Jak se vyhnout riziku při hledání borderky bez PP?
- vybírat jen v klasické černobílé, která s sebou nese nejméně problémů, nevybírat merle, který s sebou nese problémů nejvíce,
- vybrat štěně s pigmentem v oblasti uší a očí, tj. ne s bílou barvou na uších a očích,
- pokusit se dohledat rodiče a pátrat v materiálech proč nebyli uchovněni. Bylo to proto, že si majitelé neudělali jeden půlden čas na bonitaci (a nezaplatili několi testů u veterináře) nebo z jiného důvodu?
- prohlédnout si matku/rodiče či sourozence,
- utíkat, pokud psi na farmě kulhají, pokud jsou štěňata odchovávána v izolaci a špíně.

Rosteme a učíme se lézt!

11. ledna 2011 v 20:37 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček


Všechna naše štěňátka krásně rostou. Nezajímá je vlastně skoro nic jiného, než jídlo, tak není divu. Maminka Aywy má jasno - na deku ani na spacák k nim nepůjde. Deku zuřivě tlapami odhrnuje a trhá ji. Nemá ji ráda. Asi chce studený odchov. Kojí je zásadně na podlaze ať už bedny nebo pokoje. Kdo chce pít, musí z teplého pelíšku vylézt a doplazit se k ní. Naštěstí to všichni zvládají. Jenže - když se napijí, tak je jim zima a musí zase lézt zpátky. A nebo se alespoň stulí společně do troj nebo čtyřlístků. Občas se slezou takhle na jednu barevnou hromadu. Zdá se mi to nebo ne, že je větší, než první den?


Zatím se všichni vyvíjí dobře. Těžko hledat nějaké rozdíly. Hojí se jim jizvy po pupeční šňůře a začínají se jim pigmentovat dosud růžové čumáčky a tlapky.
Postupně se knim každý den o trochu blíže přibližuje tatínek a tetička Mia. Aywy už na Korálka vůbec nevrčí, dokonce na chvilku vlezl do bedny. Mia si do bedny netroufla, i když se jí štěňátka moc líbí a chěla by. Aywy se na ni mračila. Určitě bude za pár dnů pomáhat čistit a hlavně zahřívat, protože se ráda tulí ke každému (i kočkám).

Pes 1 je hnědobílý s pálením. Je to cvalík, trochu si stoupá na nožičky no a je to krasavec s nádhernou hlavou, docela  pěknou bílou hřívou a suprovým pálením na obočí a čumáčku. Čeká, zda si jeho vybere paní E.T.Pes 2 je trikolorní a asi to bude celý tatínek. Jen tu Korálkovu kouzelnou tečku asi mít nebude. Místo ní bude mít čárečku. Čeká, zda si jeho vybere paní E.T. Jinak si o něm dopisuji ještě s jednou paní (nezávazně).


Pes 3 je černobílý. Má se čile k světu. Ale hrozně nerad se fotografuje. Je zamluvený, ve středu se přijede nový páníček podívat, zda splňuje jeho očekávání (jak by nemohl...).

.. a utíká před fotografy...Pes 4 je hnědobílý. Celá maminka (alespoň barevně). Dnes se kvůli němu ozvala paní nebo slečna z Brna. Uvidíme, zda splní její očekávání. Dosud je tedy volný.

Ani on se nefotograguje rád.

Pes 5, který se narodil poslední je (alespoň pro naši rodinu) nejkouzelnější. Je hnědobílý s pálením a na zádech má bílou skvrnu v podobě dinosaura! Navíc se má čile k světu. Už se zkouší stavět na nožičky. Opravdu jen pro ty nejlepší páníčky! (Nejlépe nějaké naše známé, abychom s ním neztratili kontakt!)


Fenka 1 je trikolorní. Na pravé staně má v bílém límci takový legrační bílý pásek alá obojek.
S fenkami je to tak, že čtyři zájemci čekají na tři fenky. Navíc, kdyby nám nějaká zbyla, tak by se nic nedělo (budeme mít velkou zahradu). Až si paní I.K. vybere, tak se ukáže, na koho se tahle čiperka dostane.Fenka 2 je také trikolorní. Dnes jsem si všimla, že přibírá trochu méně, než její sourozenci, tak jsem začala hlídat, aby se při kojení dostala k cecíčkům. Tři z kluků jsou hodně razantní, každého odstrčí. Tak se musí hlídat, aby neodstrkovali vždy jí. Fenka 2 má krásně pravidelně vybarvenou hlavu, bude po tatínkovi. Přemýšlím, co to má za červený flek na nožičce na fotografii. Ve skutečnosti to není tak zřetelné .. růžové místo na noze. Ještě to musím prozkoumat, ale teď spinkají, nechci je budit, protože má Aywy chvilku klidu.

Poslední fenka je černobílá. Určitě je zamluvená (pokud si ji nevybere paní I.K.), čeká na ni jiný zájemce/kyně, která chce výhradně černobílou fenku. Aby ne, je krásná!


Co nabízíme a co požadujeme

11. ledna 2011 v 14:14 | kajan |  Chov
Konečně se to tady trochu uklidnilo (trochu:-) a je čas sepsat to, co jsem tak dlouho promýšlela, tj. co nabízíme a požadujedeme od budoucích majitelů našich štěňat.


My - (naše chovatelská stanice) nabízí
a) samozřejmosti:
- řádnou péči o maličké (krmení, očkování, odčervování, atd.) a laskavé zacházení s nimi,
- řádnou socializaci v domácnosti s odrůstajícími dětmi, kočkami a psy (včetně jejich rodného otce a s možností chodit na zahradu podle počasí a věku,
- rezervační smlouvu (při zaplacení rezervačního poplatku se nenecháme přeplatit od jiného zájemce),
- kupní smlouvu,
- nezamlčení žádné známé informace o zdravotním stavu, popř. projevech odbíraného štěněte,
- informace o stravovacích návycích před odběrem,
- bez prodlev předání průkazů původu (hned jak dojdou z ČMKU).

b) nadstandart (pochopitelně některé body po domluvě :-)
- možnost si vybrat jméno do PP (pochopitelně v souladu s pravidly a termíny ČMKU),
- CD s vypálenými fotkami "Jak jsem rostl" nebo "Jak jsem rostla",
- rady / konzultace ohledně výchovy, výcviku, stravování a péče, v budoucnu zdravotních vyšeření, chovu aj. (e-mailem, telefonicky  i osobní),
- možnost  hlídání štěněte v době Vaší dovolené u nás v rodině (v novém bydlišti v Lysé nad Labem),
- možnost odchovat štěňata fenek pod naší chovatelskou stanicí (pokud noví majitelé neuvažují více než o jednom/dvou vrzích),
- každoroční organizace setkání "odchovanců" CHS Storytelling,
- poloviční slevu na jiné štěně z naší chovatelské stanice v případě, že vaše nebude uchovněno na bonitaci.

Rádi bychom, aby noví majitelé
- s námi byli v kontaktu co nejdříve, štěně navštěvovali,
- zaplatili rezervační poplatek před odběrem a při odběru zbytek smluvní ceny,
- pokračovali v řádné péči o štěně (výživa, veterinární péče, socializace, výchova a výcvik pozitivní metodou),
- v prvním roce života štěně nepřetěžovali a poskytli mu dostatek kolagenu (nejlépe v přirozené stravě), aby se kyčelní a loketní klouby vyvinuly řádně,
- zajistili štěněti přiměřený počet (dostatek) podnětů, výcviku a pozornosti,
- alespoň 1 x ročně nás po celý život psa informovali o jeho úspěších i neúspěších (složené zkoušky, účast na výstavách, apod.) a o zdravotním stavu, popř. dovedli štěně k bonitaci.

Přednostně vybíráme jako budoucí majitele ty, kteří
- nejsou na péči o štěně (psa) sami,
- mají (alespoň trochu) jasno, jakou aktivitu/práci budou se psem dělat,
- mají zahradu,
- mají zaměstnání, do kterého s sebou mohou psa brát, popř. jsou v domácnosti,
- mají zkušenosti s výchovou a výcvikem psů.

Co určitě nezaručujeme :-)
- že si udržíte stálou váhu a neztratíte trochu špeku,
- že nebudete mít na svetru černobílé (hnědobílé) chlupy,
- že vás nezačnou vaši známí a sousedé považovat za cvoky,
- že si do dvou let nebudete chtít pořídit druhou borderku.

Odpadly pupeční šňůry

10. ledna 2011 v 15:30 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
V neděli večer si náš pozorovatel Kuba první všiml další významné události: šťaňátkům odpadly pahýlky pupečních šňůr. Vyhodnotil to legračně: "Maminko, Flíček není kluk, ale holka!"Všechny zájemce o šťeňátka uklidňuji, že pejskům neodpadlo opravdu nic jiného, než pahýlky a že je vše ostatní na svých místech.

Aywy se zaběhává do nového režimu. CHtěla by ovšem běhat a řádit s tenisákem, stále nám ho vnucuje, v lese nosí kalcíčky a "prdelí se", abychom jí je hodili, ale je hodně vyčerpaná (nebo si to o ní myslíme), tak jí to nedopřáváme (tváří se ukřivděně).

Povídání jak přišla na svět

7. ledna 2011 v 13:41 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
V noci z páteho na šestého Aywy nějak funěla a dožadovala se venčení. Ráno ale usnula a tak jsem v klidu odešla do práce. Vždyť budou až o víkendu, myslela jsem si. Doma zůstal manžel, se kterým jsem několikrát telefonovala. Říkal, že Aywy se nechce moc řádit, že spíš odpočívá - na posteli v Kubově pokoji - ale ať jsem v klidu, že to ještě hned tak nebude. Tak jsem byla v klidu. Ale neměla jsem být. Mělo mne trknout, že když Aywy vleze bez pozvání do postele, že se něco děje. (Ona totiž je děsně miloučká a sebemrskačská do postele chodí jen na pozvání:-).

Když už jsem jela domů, volal manžel, že první je venku, že je černobílý (ale pak se ukázalo, že to nebyl dobrý odhad barvy :-) a co má dělat... ani nevíte, jak člověk zrychlí i  na náledí...

Štěněte si všiml první Kubík, můj nejmladší syn, který "rozumí řeči zvířat" a který samozřejmě nějak intuitivně věděl, že má za Aywy jít.

Naštěstí, protože Aywy je prvorodička a kdo ví, zda by první štěně zvládla rozmotat, zvlášť když měla už stahy ke druhému štěněti.
Takhle to Tonda pojistil svou přítomností a kontrolou. Všechno společně krásně zvládli a když jsem přijela domů, byli dva krásní kluci na světě a Aywy už mnohem více věděla, co a jak.

Během pauzy mezi stahy jsem se koukla štěňátkům mezi nohy a poznala, že máme dva pejsky. Ale jak usychali, bylo jasné, že nejsou černobílí - ani jeden. Nejprve bylo u obou zřetelně viditelné pálení kolem zadečku, pak čechichu i u obočí. A zakrátko srst prvorozeného psa hnědla a hnědla. Takže naše první štěně vyšlo v té nejvzácnější očekávané variantě - hnědobílý s pálením (na kterou nám vycházela pravděpodobnost jen 8% ani jsme si nedělali naděje...).

Vlastně jsme pejsky připouštěli hlavně kvůli zdraví (nepříbuznosti, kyčlím a vyloučení genetických chorob) a samozřejmě hned v druhé řadě i pro pěkné výsledky z výcviku a jejich drif do práce (což se samozřejmě těžko vyšetřuje, úročí se to jen u  šikovných psovodů, jak dokazuje vlastně i dvojka Dan a Koral, kteří mají "jen dvě zkoušky", i když Koral by v jiných rukou jich měl už fůru, protože je šikovný, mj. já jsem se svým prvním psem Bredem složila první zkoušku až v jeho pěti letech a byla to i jeho zkouškou poslední :-).

Původně jsme počítali, že budou všichni černobílí, ale zdraví a pracovití. Teprve na zkoušce ZZP 2 mi jedna kolegyně záchranářka ukázala webové stránky ANADUNE a hned nechala zobrazit, očekávaný vrh. Potěšilo mne, že genetika, kterou jsem propočítávala sama (před koupením Korálka pro Dana) byla stejná (skvělá) jako ta udělalná profesiálním programem. Program také poskytl informaci, jaké barvy můžeme očekávat. To jsem při plánování vrhu odhadla špatně, myslela jsem, že budou všichni černobílí. Takže pěkné barvičky jsou bonusem, který nás samozřejmě potěšil, i když černobílá je černobílá. (Vlastně jsme ji původně moc chtěli, když jsme si psy pořizovali, ale nenarodili se pro nás ..).

U porodu třetího štěněte jsem už s umytýma rukama a v domácích šatech Aywynku mohla povzbuzovat sama.
Všechno šlo opravdu dobře. Jen první dva prcci děsně pištěli a mne začaly sužovat strachy, zda mají  dost mlíčka a tak.

Třetí štěně byl také kluk (asi, že to je na tři krále). Teprve on je skutečně kalsicky černobílý (nebo jeho pálení je jen málo zřetelné).

Popravdě jsem se trochu zalekla, tři kluci jako tři králové, na které se narodili .., ale co když se mí milí zájemci o fenečku se nedočkají? Bude ještě nějaké štěně? Veterinářka odhadovala asi pět, ale mohla se zmýlit. A takoví prima lidé čekají na fenečku. Byla by škoda, kdybych "o ně přišla".

Ale za půl hodiny začaly Aywy opět stahy a čtvrté vytlačené štěně byla konečně fenka. Ani nevíte, jaká to byla úleva a radost.
Fenka 1
Je to černobílá  trikolorka s takovým legračním černým páskem na pravé straně velkého  bílého límečku. 
Jinak hezky rovnoměrně vybarvená. Čiperná. Trochu mne sužovalo, že s ní nešla placenta.

Věděla jsem, že to tedy nemůže být konec porodu. Ale mohl to být klidně konec štěňat. Čtyři - to je skoro pět. Hlavně, že je mezi nimi jedna fenečka. Ale přece jen za půlhodiny přišly další stahy a na svět se vykulilo další štěně. Opět pejsek. Vypadalo to, že za ním vyšla dvě lůžka. Jedno plné a druhé prázdné po předchozí fence (že by dvouvaječná dvojčata s dalším mrňouskem?).
       
Když páté (podle odhadu veterinářky také poslední) štěně usychalo, ukázala se opět hnědá barva. Úžasné! Úžasné. Úžasné!

Zvyšuje to pravděpodobnost klidného udání všech těch pejsků do dobrých rukou.

Aywy se šla ráda vyvenčit a osprchovali jsme ji (moc se jí to líbilo, ve vaně slastně mhouřila oči. Uklidili jsme pelíšek, tedy vlastně tu vybranou volnou postel v Kubově pokoji. (Spí na ní babička, když přijede, hlavně se to nesmí dozvědět :-)

Ještě, že na ní je stará madrace - rovnou ji vyhodíme a bude to.

Vytřeli jsme Aywy do (skoro) sucha a pomohli jsme jí lehnout si ke štěňátkům. Pořád pištěla a strkala se a lovila bradavky, až jsem se polekala, že není dost mlíčka.
Maličko jsem Aywy na mléčné liště masírovala, ale nezdálo se, že by se štěňátkům dařilo se na bradavkách uchytit na delší dobu, než na malou. Ale při vymačkávání bradavek jsem mlezivo našla. Snad  to je jen otázka času, myslela jsem si a snažila se věřit, že bude vše tak, jak má.

Po 3/4 hodině - příjemné překvapení - Aywy zase začaly stahy.  A vylouplo se další štěně. A k velké radosti (zvlášť pro některé): šesté štěně byla opět fenka, trikolorka, velmi klasicky, rovnoměrně vybarvená alá irský vzor...

V té chvíli jsme mysleli, že jsme vážně dorodili. Zvlášť, když právě SMSkovala paní Ilona, která měla tušení, že se štěňata rodí, i když jsme je očekávali jindy. Zavolala jsem jí od štěňat a dozvěděla se, že její manžel měl tušení, že jsou holky dvě a tatínek, že je štěňat šest. Prostě to byl rozhovor poněkud de´jevu.

Zase jsme uklízeli a venčili. Při venčení Aywy chudák uklouzla na ledovce. Koukala tak vyjeveně, že to bylo k smíchu. Ta má dneska tedy den! Ještě, že má čtyři tlapky a k zemi to nemá tak daleko jako my, lidé a že se ji tedy nic nestalo.

Přesunuli jsme štěňata a Aywy do porodní bedny. Bylo legrační pozroovat Aywy po venčení, jak docela zoufale koukala na to hemžení a ňufání na dece v porodní bedně. Jako by se ptala: "Co to je? To je moje? A popravdě se jí za štěňaty vůbec nechtělo, nevěděla, jak si k nim lehnout, aby na ně nešlápla a vůbec - nevypadala ani trochu nadšeně. Hladila jsem ji a chválila a položila na bok a štěňátka přisunula. Ta se pak chvilku chvilku opravdu kojila, tak snad každé z nich dostalo pro imunitu tak významné mlezivo. Na malou chvilku s sebou také štěňata přestala mrskat a přestala kničet.

Aywy a mrňata jsme nechali v porodní bedně "spinkat", a chodili je potichu kontrolovat. Jenže, bylo to jinak - Dan při kontrole našel právě narozenou sedmou fenku. Zoufale mne volal o pomoc, která ale nebyla potřeba. Aywy už věděla co a jak a o štěně se postarala dokonale i bez kontroly. Navíc by to Dan taky určitě zvládl.

Třetí fenka má hodně černou hlavu, jen málo bílé a (zatím) jsme na ní nenašli žádné pálení.

Sedm štěňat! Paráda! Aywy je ze sedmi, Koral je ze sedmi a máme také sedm!

Aywy jsme vyvenčili. Po venčení nešla za štěňaty, ale ke dveřím koupelny, po vpuštění si stoupla k vaně a významně "pásla" vodovodní kohoutek. Tak jsem ji zase omyla a cecíky masírovala pod vlažnou vodou.

Umytou a usušenou Aywy jsme dali do (opětovně) uklizeného pelíšku zase "spinkat". Na kontroli jsme za ní samozřejmě potichu chodili, ale když ani po hodině nic, tak jsme porod uzavřeli.

Jenže příroda ho neuzavřela, ještě jeden život se měl narodit. I když až za dvě hodiny. To štěňata kontrolovala Esterka a našla Aywy na Kubově (sic!) posteli s jedním štěnětem. Nejprve jsme si mysleli, že ho přestěhovala z porodní bedny.
Ale po přepočítání jsme zjistili, že to není první štěně, ale štěně osmé, podobně vybarvené!

Pes 5 je tedy nádherný hnědobílý (víc hnědý, než bývá zvykem) kluk s pálením a s bílým flekem ve tvaru dinosaura místo bílého límce. Je to macík. Rychlost s jakou se mezi staršími sourozenci probojoval k nejlepšímu cecíku byla skutečně obdivuhodná.

Kdyby mu Esterka nedala (samozřejmě provizorní, domácké) jméno Flíček, mohl by se jmenovat "živé stříbro".

Pak už jsme za Aywy chodili na kontrolu celou noc každou půl hodinu. Ester si dokonce ustala u porodní bedny, aby byla ve střehu.

Vše se zdá v pořádku, trochu jsem neklidná kvůli tomu jednomu dvojlůžku. Hlídám. Aywy mnohokrát potřebovala vyvenčit a samozřejmě napít (pila mnohokrát při samotném porodu a po čtvrtém štěněti i žrala). A je hodně unavená.

Pátý kluk byl opravdu poslední. Ráno jsme Aywy definitivně umyli od krve a zelené smolky, od které měla zacákané své bílé packy.

Všechna štěňata se mají k světu, jsou čiperná, víceméně stejně velká, žádné se nedusilo. Máme kluky i holky. Navíc dvě hnědobílí kluci s pálením! Můžeme být šťastní!

Druhý den dopoledne jsem musela k obhajobám, ale Aywy a štěňata pohlídal Joel (který zrovna nešel do školy kvůli odpolednímu šachovému mistrovství) a Kuba.

Odpoledne jsem pochopila, jak to má být, a  štěňata jsem přenesla ke svému pracovnímu stolu, kde Aywy obvykle lehává, když pracuji. Viditelně se jí to líbí mnohem více, než ta slavná porodní bedna... je klidnější a spokojenější.

A tak stěhuji štěňata na spacáku po bytě - kde zrovna pracuji, tam je přetáhnu. Aywy je šťastná, že může být se mnou i s nimi zároveň. A já se stydím, že mne to hned nenapadlo. Bude to prostě jako s koťaty - nebudou zavřená, ale budou žít s námi dokud neodejdou. Jasně, že na ně ze začátku musíme dávat pozor, aby nebyla zašlápnuta a jasně, že budou za pár dnů řádit, ale když jsme si je pořídili, tak ...

Přemýšlím, proč jsme my Evropané tak plní předsudků o klecích a bednách, vlsatně i dětských postýlkách a ohrádkách, ze kterých maličcí nemohou uniknout. Zase jsem se něčemu naučila od Aywy.

Samozřejmě uvidíme, co přinesou další dny. Boderky jsou raubíři, takže zavírání (na část dne, pro bezpečnost) raději nevylučuji, ale je pravda, že s koťaty jsem zjistila, že lze dát i mrňatům volnsot. Když se jim dá volnost a důvěra, tak neutečou, nic neničí (tedy skoro) a hodně rychle se naučí chodit na záchůdek a chovat v bytě. Možná mají naši kočičí odchovanci právě proto tak suprovou povahu, proto nechodí venku neopatrně... ale to už je moc filosofické a těžko by se to dalo dokázat ...

Druhý den hnědobíláci, hlavně ten bez pálení zesvětlali. Pokud jsou opravdu hnědobílí (a ne lila), asi budou trochu světlejší, než je Aywy. Ujasnila jsem si kdo má pálení a kdo ne (asi). A hlavně se začali hrnout budoucí majitelé. Je jich tolik!

Je to samozřejmě prima, že máme o štěňata takový zájem, ale popravdě mne z toho až srdce bolí. Zjistila jsem, že jsem někde v koutku měla tajnou myšlenku, že jedno z nich neprodáme a že...

Vrh A (borderkolií) ChS Storytelling - přehled

6. ledna 2011 v 19:22 | kajan |  CHS Storytelling - naše odchovy
Štěňata narozena 6.1. 2011
(celkem 8 štěňat - 5 psů, 3 feny - všechna jsou v nových domovech)
Psi: Aaron Dag, Abraham, Arcimboldo, Aršíš Brown, Astonish Fleck
Feny: Aksa Tanta, Alfirin, Any

Aktualizace 6.11. 2013

Všechna štěňata jsou
DNA CEA N/N- clear,
DNA (N)CL N/N - clear,
DNA MDR1 +/+ - clear,
DNA TNS N/? - clear nebo carrier.


Po roce jsme se s nimi setkali (s některými) a zjistili, že všechna jsou zdravá a dělají svým majitelům velikou radost.
Některá nám maličko přerostla přes hlavu. Všechna mají velký drive do práce. Fotky od jedné z majitelek zde! (To černé není nepovedená borderka, ale groenedaelka). Všechna mají nůžkový skus. Všechna až na Alfirin (a asi Flíčka) jsou plnochrupá (těm dvěma chybí asi premoláry). Jeden z pěti pejsků, Aaron Dag, má unilaterální kryptorchismus (má jen jedno varle), ostatní čtyři psi mají mají varlátka v pořádku. Obě dosud vyšetřená štěňata (Any, Abraham) mají DKK 0/0, DKL 0/0 a OCD free.

Dále aktualizace ve dvou letech (info u každého psa), zde jen souhrnně: Any a Abraham (Monty) jsou uchovněni. Aršíš Brown má HD B. Aksa Tanta má HD A, DKL 0/0, OCD free. Astonish Fleck se stal otcem 7 trikolorních štěňat v Itálii. U
Arcimbolda se objevily zdravotní problémy (srdce).
Po dvou letech jsme se opět s některými setkali na procházce. Už jsou to psiska veliká. Tvoří hezké tými s majiteli. Ukázalo, se že Alfirin má zuby všechny. Největší radost máme z Any, která s námi cvičí v záchranné brigádě.

Další aktualizace v listopadu 2013 - podle informací, kteé mi majitelé psokytli.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matka vrhu Aywy z Ohromujícího světa (* 3. 4. 2007) - hnědobílá
Chovatel: Iva Rácová. Majitel: Kateřina Jančaříková.
RTG DKK: 0/0 (HD-A). Plnochrupá, nůžkový skus. Výška 49 cm, délka 57 cm.
Vyšetření očí: vyšetřena klinicky v roce 2009 a 2012 (vždy vše OK).
DNA CEA N/N - clear (by parents)
DNA (N)CL N/N - clear (by test),
DNA TNS N/C - carrier (by test),
DNA MDR1 +/+ (by test).
Bonitační kód: i i m casns n n a/ A1, Q1.
Výstavy: VD.
Složené zkoušky: ZZZ, RH-E, ZZP 1, ZTV 1, ZLP 1, ZTV2, ZOP, Frestyle 1, ZPU 1, ZZO, BH, ZLP- C, CT.Otec Koral Rubínové srdce - trikolor
Chovatel: Simona Sochorová. Majitel: Kateřina Jančaříková a Daniel Jančařík (psovod).
RTG DKK 0/0 (HD -A). Plnochrupý, nůžkový skus. Výška: 54 cm.
Vyšetření očí Oči: klinicky vyšetřen (PRA) v roce 2009 a v roce 2012 - vždy vše OK.
DNA CEA N/N - clear (by parents),
DNA (N)CL N/N - clear (by test),
DNA TNS N/N - clear (by test).
DNA MDR1 +/+ (by test)
Bonitační kód: i i m basls n n a/K1.
Složené zkoušky: ZZZ, ZZO, FPr1.
Výstavy: Výborný4 (Mladá Boleslav 2012).Přehled štěňat - vrh A Storytelling

Aaron Dag - pes hnědobílý s pálením
Volací jméno: Dag
Narozen jako první štěně (v blogu označován také jako Pes č. 1) ve 14.00 h.
Čip: 978101080023698
Majitelka : Eva Talová, Modřice u Brna
Varlata: unilaterální kryptorchismus (majitelé byli informováni při odběru, byť si mohli vzít jiného, vzali si jeho).
Plnochrupý, skus nůžkový.
Info od majitelů: v roce a půl zdravý, milý a přátelský společník. Další zprávy nepřišly.


Abraham - pes trikolor (na fotu ve prostřed) - CHOVNÝ PES
Volací jméno: Monty.
Narozen jako druhé štěně (v blogu označován také jako Pes č. 2) ve 14.10 h.
Čip: 978101080028478
Majitelka : Dita Mervartová, Hradec Králové.
Varlata: OK.
Plnochrupý, skus nůžkový.
DKK 0/0, DKL 0/0, OCD free - vše suprové a OK (duben 2012). TNS N/N. Děkujeme Ditě, že to s ním absolvovala!
Několikrát jsme se s ním viděli, má moc skvělou novou rodinu. Nejdéle jsme si ho užili, když jsme ho měli na týden v péči v létě 2011. Na fotu je uprostřed mezi tatínkem Koralem a sestřičkou Any - právě z té doby.
Info ve dvou letech: uchovněn, DNA TNS N/N, zcela zdráv, učí se pást a připravuje se na první zkoušky. Dělá radost svým lidem.
Info ve třech letech (k lednu 2014): vše v pořádku. Je zdravý, šikovný. Dělá svým lidem radost.
Zkoušky: ZVOP (červenec 2013)


Arcimboldo - pes černobílý
Volací jméno: Arčí.
Narozen jako třetí štěně (v blogu označován také jako Pes č. 3) ve 14.30 h.
Čip: 978101080029770.
Majitelka: Lenka Kuhnelová, České Budějovice.
Varlata: OK.
Plnochrupý, skus nůžkový. Dan ho navštívil v červnu 2012 - má se moc dobře! A jeho panička ho miluje.
Info ve dvou letech (k lednu 2013): od července/srpna 2012 má problémy - zhoršila se mu kondice, začal se zadýchávat. Absolvoval vyšetření, na rentgenu srdce objeven otok. Vyloučena autoimunitní thyreatida. EKG také v pořádku. Léčba od listopadu. Smutníme s nimi a držíme palce, ať to není napořád!
Info ve třech letech (k lednu 2014): na kontrole na kardiologii zjištěno výrazné zlepšení stavu. Hurá!


Aršíš Brown - pes hnědobílý
Volací jméno: Arčí (také).
Narozen jako páté štěně (v blogu označován také jako Pes č. 4) ve 15.32 h.
Čip: 978101080022246
Majitelka: Hladíková, Praha.
Varlata: OK.
HD B (odpovídá DKK 1/1) Děkujeme páníkům, že poslali rentgeny na vyšetření!
Plnochrupý, skus nůžkový. Několikrát u nás byl s paničkou na návštěvě a je to moc milý pes. Je velice citlivý a opatrný na malé děti, které doma má. Na jaře 2012 začal běhat s páníčkem s koloběžkou.


Astonish Fleck - pes hnědobílý s pálením
Volací jméno: Flíček.
Narozen jako osmé, poslední štěně (v blogu označován také jako Pes č. 5) ve 20.30 h.
Čip: 978101080028759
Majitelka: Lucie Pencik (export do Itálie)
Varlata: OK.
Info od majitelky kusé: Skus nůžkový, asi "chybí premoláry". Klouby - "úplně v pořádku" - leč nemám bližších zpráv.
Pracuje v Protectione Civile - italské obdobě záchranné brigády. Prý je moc šikovný. Již dal 7 krásných trikolorních štěňat (nar. 19. 8. 2012 Itálie). Nemáme dalších zpráv.


Aksa Tanta - fena trikolorní
Volací jméno: Amálka
Narozena jako čtvrté štěně (v blogu označován také jako Fena č. 1) ve 15.09 h.
Čip: 978101080022377
Majitelka: Dominika Pěkná, Praha
DKK 0/0 - rentgen a vyšetření u MVDr. Ekra 27.8.2012: "přímo ukázkové". Děkujeme Domče, že to absolvovala!
Skus nůžkový, plnochrupá. Dominika mi pilně píše a také nás na jaře 2012 s Aksičkou - Amállkou navštívily. Je to prima dvojka.
Info k lednu 2013: zcela zdravá, veselá, dělá radost, připravuje se na canisterapeutické zkoušky.
V lednu 2014: ... se Amálka má k světu, je zdravá a moc hodná. Věnujeme se hlavně rodinným výletům, procházkám, hraní a společnému běhání na postroji. Taky jsme začali jezdit na kole, kde jsme zjistili, že Amálka se nedá unavit ani dlouhou trasou a navíc se skupinky na kole krásně drží. Dělá nám velkou radost a často vzpomínáme, jak jsme si k Vám pro ní jeli a pak si ji vezli domů jako malou chlupatou vystrašenou kuličku :-)

Alfirin - fena trikolorní
Volací jméno: ???
Narozena jako šesté štěně (v blogu označován také jako Fena č. 2) ve 16.12 h.
Čip: 978101080029234
Majitelka Andrea Vydrová, Blátná
Skus nůžkový, chybí asi premoláry.
Mám info o kloubech toto: "předběžný rentgen kyčlí v pořádku".
Měla úraz: na jaře 2012 skočila z 8 m vysoké rozhledny a zlomila si nohu. Ale jinak je v pořádku.
Info k lednu 2013 (ve dvou letech): zcela zdravá, dělá radost. Bude mít kamarádku - hnědobílou borderku.
Info k červnu 2013: zuby zdá se jí nechybí (asi to byla jen mezera na špičáky z protější čelisti, ale úplně dobře je prohlédnutá jen levá čelist - plnochrupost, pak se jí prohlížení natolik nelíbilo, že jsem ji nechala).


Any - fena černobílá - CHOVNÁ FENA (bude chovat v CHS ze Zlaté tundry)
Volací jméno: Any, Anička, Anča
Narozena jako sedmé štěně (v blogu označován také jako Fena č. 3) ve 18.30 h.
Čip: 978101080022701.
Majitelé: Radek Kučera a Ilona Konrádová, Úvaly
DKK 0/0, DKL 0/0, OCD free - čili vše v pořádku a super!
Výška cca 49 cm
Plnochrupá, skus nůžkový.
Vyšetření očí MVDr. Beránek - prostá všech nemocí (duben 2012).
Klubová výstava KCHMPP 23.9.2012 v Mladé Boleslavy - výborná.
zkoušky: ZOP (výborně, 27.10.2012), ZZZ (27.6.2013)
Děkujeme Ráďovi a Ilče za to, že nám umožnili být s Any v kontaktu a že si také zamluvily Babú z vrhu B a tím nám do něj dali odvahu :-))). Tak to je, když se ze zájemců stanou přátelé!
Info k lednu 2013 (ve dvou letech): zcela zdravá, akční, záchranářka
Info ve třech letech (k lednu 2014): vše v pořádku, Any je zdravá, akční, stále s námi v kontaktu... novinkou je, že se jí vybírá i ženich...

Už jsme na světě !

6. ledna 2011 v 18:18 | kajan |  Vrh A BOC Storytelling - deníček
Čtyři pejsci (Dva čb - jeden nebo oba s pálením, dva hnědobílí - jeden nebo oba s pálením, a dvě holčiny - klasické trikolorky. Více  večer nebo zítra!