Lavinová zkouška

28. února 2010 v 19:04 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Aywy v pátek složila zkoušku lavinových prací 1 stupně.

Bylo to mnohem těžší, než jsme čekali, už jen to, že zkouška probíhala od 8 do 18 hodin.

Většinu doby (první speciál a poslušnost) pršelo. Sníh byl tudíž mokrý a psi se hodně bořili a práce v terénu byla tudíž pro ně velmi těžká.

Samozřejmě zde byly prostoje, kdy mohli psi odpočívat v autech, co nejvíce usušení a zabalení do nad kamny stále vysušovaných dek a starých bund, ale bylo to náročné.

Jsem vděčná za tu zkušenost. Zase o něco chytřejší.

Nejnáročnější byl první speciál, ve kterém byl ve sněhu zakopán jeden figurant a jeden předmět. Prostor prvního speciálu byl dodně členitý a nepřehledný (potůček s meandry, křoví, smrčky, smrky, více než 80 cm shěnhová pokrývka na louce, kopečky).

Nález předmětu se podařil jen třem psům ze šesti přihlášených. Tři týmy kvůli nenálezu předmětu vypadly.

Protože rozhodčí střídal figuranty, trval první speciál více, než čtyři hodiny. Pršelo.

Na poslušnost jsme nastoupili tedy jen tři. Aywy byla soustředěná a dostatečně unavená, takže neblbla z nadšení, jako když se začíná poslušností. Pár drobných chyb a nepřesností - hlavně ze strany psovoda, který nepřemýšlel, jak se asi chodí v 80 cm závějích se psem u nohy (blbě).

Byla jsem s výsledkem a ohodnocením moc spokojená. Dostali jsme pochvalu za nejlépe provedenou poslušnost (91 bodů).

Atmosféra zkoušky byla náhle pokažena zprávou o nehodě Míši - figurantky, která musela odjet po prvním speciálu a nedojela daleko a bourala. Několik lidí jí jelo pomoci - hlavně odchytit psa, pak navštívit v nemocnici, odtáhnout auto atd. Naštěstí to dopadlo jen drobným poraněním. Auto je ovšem zničené.

Ve dvojnásobně napjaté atmosféře jsme pokračovali do druhého speciálu, který byl v hodně hlubokém sněhu - velká louka s kusem lesa. Aywy našla oba figuranty. Jeden byl hodně blízko prázdného úkrytu po předchozím spovi (cca 6 metrů), to jí dalo zabrat, protože jí pach čerstvě otevřeného úkrytu, ve kterém měl figuranta předchozí pes, mátl.

Falešné úkryty neznačila ani o to neměla snahu. Předmět bohužel nenašla. Takže to bodově vyšlo jen tak tak, ale jak řekl pan rozhodčí: "Zasloužila si to!"

Vážím si jejích nálezů i proto, že měla dva ze tří figurantů úplně neznámé osoby, lidi, na které nikdy neštěkala a které ani nikdy neviděla.

Pro Aywy bylo zatěžkávací zkouškou i ubytování v autě přes noc.

Díky přednášce z Jizerek jsem ji napájela mezi cviky vývarem a masírovala ji. Asi i to pomohlo, že i ve druhém speciálu dokázala dvacet minut hledat v hlubokém a mokrém sněhu, bez odměn u dvou figurantů.

Byla skvělá! Teď z ní zase bude chvilku gaučák.

Děkuji moc všem figurantům a organizátorům a také a hlavně panu rozhodčímu, za jejich práci v nepříznivém počasí.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama