Únor 2010

ZLP 1 (V. Petrů)

28. února 2010 v 19:09 | kajan |  Zkoušky aj. výsledky Aywy
Zkouška lavinových prací 1

26. 2. 2010, Spáleniště

Rozhodčí: pan Vratislav Petrů.

Ohodnocení: první speciál: 60, druhý speciál 80, poslušnost 91. Celkem 231 (uspokojivě).

Lavinová zkouška

28. února 2010 v 19:04 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Aywy v pátek složila zkoušku lavinových prací 1 stupně.

Bylo to mnohem těžší, než jsme čekali, už jen to, že zkouška probíhala od 8 do 18 hodin.

Většinu doby (první speciál a poslušnost) pršelo. Sníh byl tudíž mokrý a psi se hodně bořili a práce v terénu byla tudíž pro ně velmi těžká.

Samozřejmě zde byly prostoje, kdy mohli psi odpočívat v autech, co nejvíce usušení a zabalení do nad kamny stále vysušovaných dek a starých bund, ale bylo to náročné.

Jsem vděčná za tu zkušenost. Zase o něco chytřejší.

Nejnáročnější byl první speciál, ve kterém byl ve sněhu zakopán jeden figurant a jeden předmět. Prostor prvního speciálu byl dodně členitý a nepřehledný (potůček s meandry, křoví, smrčky, smrky, více než 80 cm shěnhová pokrývka na louce, kopečky).

Nález předmětu se podařil jen třem psům ze šesti přihlášených. Tři týmy kvůli nenálezu předmětu vypadly.

Protože rozhodčí střídal figuranty, trval první speciál více, než čtyři hodiny. Pršelo.

Na poslušnost jsme nastoupili tedy jen tři. Aywy byla soustředěná a dostatečně unavená, takže neblbla z nadšení, jako když se začíná poslušností. Pár drobných chyb a nepřesností - hlavně ze strany psovoda, který nepřemýšlel, jak se asi chodí v 80 cm závějích se psem u nohy (blbě).

Byla jsem s výsledkem a ohodnocením moc spokojená. Dostali jsme pochvalu za nejlépe provedenou poslušnost (91 bodů).

Atmosféra zkoušky byla náhle pokažena zprávou o nehodě Míši - figurantky, která musela odjet po prvním speciálu a nedojela daleko a bourala. Několik lidí jí jelo pomoci - hlavně odchytit psa, pak navštívit v nemocnici, odtáhnout auto atd. Naštěstí to dopadlo jen drobným poraněním. Auto je ovšem zničené.

Ve dvojnásobně napjaté atmosféře jsme pokračovali do druhého speciálu, který byl v hodně hlubokém sněhu - velká louka s kusem lesa. Aywy našla oba figuranty. Jeden byl hodně blízko prázdného úkrytu po předchozím spovi (cca 6 metrů), to jí dalo zabrat, protože jí pach čerstvě otevřeného úkrytu, ve kterém měl figuranta předchozí pes, mátl.

Falešné úkryty neznačila ani o to neměla snahu. Předmět bohužel nenašla. Takže to bodově vyšlo jen tak tak, ale jak řekl pan rozhodčí: "Zasloužila si to!"

Vážím si jejích nálezů i proto, že měla dva ze tří figurantů úplně neznámé osoby, lidi, na které nikdy neštěkala a které ani nikdy neviděla.

Pro Aywy bylo zatěžkávací zkouškou i ubytování v autě přes noc.

Díky přednášce z Jizerek jsem ji napájela mezi cviky vývarem a masírovala ji. Asi i to pomohlo, že i ve druhém speciálu dokázala dvacet minut hledat v hlubokém a mokrém sněhu, bez odměn u dvou figurantů.

Byla skvělá! Teď z ní zase bude chvilku gaučák.

Děkuji moc všem figurantům a organizátorům a také a hlavně panu rozhodčímu, za jejich práci v nepříznivém počasí.


Jizerky s Karolínou a spol.

28. února 2010 v 19:03 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
14. - 20. 2. jsme - Dan s Koralem, Ester s Miou a já s Aywy strávili s Karolínou Eschlagerovou, Šimonem Cyprou, Martinou Klimešovou, Karlem a dalšími milými lidmi a pesany v Českém Štenberku nad Tanvaldem v Sokolovně.

Denně jsme ve třech skupinách tři až čtyři hodiny cvičili psy metodou pozitivního výcviku. Chodili jsme na běžky (se psy i bez) a sjezdovky a povídali jsme i hráli hry.

Mám od Martiny spoustu nových fíglů a slov (target, nosetouch, shaping a luring...). Metoda je moc pěkná, hodně podobná tomu, jak jsem Aywy intuitivně vedla, ale velmi propracovaná a reagují na ni moc pěkně i psi méně inteligentní (například Miuška, která se toho hodně moc naučila). A hlavně se to dá dalším lidem předat.

Šimon nás zasvětil do tajemství muschingu. Zuzka s Pavlou zase do výcviku obedience.

Martina Aywy moc pochválila, že je na borderku hezky vyrovnaná a že ani není tlustá, i když vypadá :-), ale že je jen nasvalená.

O prázdninách zase plánujeme společný týden.

P.S. Martina Klimešová vydala knížku "Čtyřnohý kamarád aneb pozitivní motivace v praxi", která vše popisuje a kterou si můžete objednat on-line.


P.P.S. Málem nás zabil led a sníh, který těsně za námi spadl ze střechy ... holt "hory jsou hory"

Zasněžený Brandýs 13. 2. 2010

13. února 2010 v 15:15 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Dnes jsme jeli na cvičení do Brandýsa. Nesešlo se nás mnoho - sníh, nemoci, chřipky. O to lépe jsem si zacvičili.

Aywy se tak zaradovala, hned jak viděla překážky, že jsem nelitovala, že jsme nezůstali doma.

Pro nás to byl trénink na lavinovou zkoušku.


Je to krásné - když my jdeme na lavinovou zkoušku, leží sníh všude, v Milovicích, v Brandýse, za naším domem v Praze, takže o možnosti k tréninku není nouze.

Udělala jsem s ní poslušnost a některé překážky. A pak velký speciál - přes celý plac brandýského cvičáku: tři předměty opravdu (až dost ošklivě) v krajích a figurant zahrbaný v haldě sněhu vzadu.

Aywy jsem se rozhodla příliš nedirigovat (věděla jsem o všech předmětech i figurantovi) a nechat ji, aby si tempo, směr a to, jak daleko se ode mne vzdálí, určila sama.

Nejdéle ji trvalo nalezení prvního předmětu. Několikrát ho nasála, ale zase se ke mně vrátila a "co jako?". Pak ho našla a jako by přepla "aha, ono se na place dneska bude hledat?!" a začala pracovat rychle a více soustředěně. Našla figuranata a označila ho. Odložení, vyprostění. Pak jsem ji vyslala na další předměty. Našla je poměrně rychle a již bez otálení.

Celková práce na celé té ploše jí trvala krásných 7 minut.

Vlasta jí předpověděl, že za rok se zklidní, bude pracovat méně zbrkle a kvalitněji. Tak uvidíme.
Jinak máme doporučený hlavně klid a nezranit se. Ovšem - odjíždíme na výcvik do Jizerek s Karolínou Eschlagerovou. Útěchou může být jen to, že se budeme věnovat jiným činnostem, než záchranařině.