Říjen 2009

Bonitace - Aywy uchovněna

31. října 2009 v 18:07 | kajan |  Aywy z Ohromujícího světa
Dne 31.10. 2009 byla v Žižicích Aywy uchovněna.

Překvapil mne příjemně záznam na její bonitační kartě, protože má ideální výšku 49 cm a délku 57 (myslela jsem, že je vyšší - domácí měření ukazovala na 55 až 56). A jen dvě lehké vady - v utváření hlavy (ten její rypáček) a postoj pánevních končetin. Jinak vše bez vady.

Takže její bonitační kód je
i i m casns n n a/ A1, Q1

Nic nebrání založení chovatelské stanice a do roka a do dne slibujeme všem zájemcům
o psa- workoholika štěňátka. (Musímeto ještě sladit s háráním a Bohemia Capem a dalšími aktivitami, na které se chystáme - snad se to povede...).

Simulované cvičení s hasiči

25. října 2009 v 18:15 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
25.10. 2009 proběhlo společné cvičení SDH Luštěnice a Středočeské záchranné brigády kynologů, tedy naše první simulované cvičení s hasiči Středočeského kraje.Nastoupily tři týmy - Marie Křížová s Maggi, Ruda Procházka s Bastilou a já s Aywy.


Nakonec jsme se dostali všichni k činu - prohledávali jsme čtyři budovi s okolím a s neznámým počtem ztracených a (simulovaně) zraněných osob.

Terény byly hodně náročné - plný skla a hnusů (například v mé budově byly zbytky chcíplé ovce zabalené do několika igelitových pytlů :-) a do toho milí hasiči všelijak aktivovali s hasičskými vozy, nosístky, ohněm, dýmovnicemi a hadicemi s vodou...

V našem terénu byla budova (s tou ovcí), plná střepů a, jak jsme později zjistili, se dvěma figuranty vevnitř a s jedním venku. Aywy v tom rambajzu pracovala skvěle. Dokázala se zklidnit ve střepech a svým svižným tempem pečlivě prohledávala.

U první figurantky se ale pořezala. Fugurantka (asi nějaká přítelkyně od hasiče), která byla jen za dveřmi přiraženými ke zdi, zareagovala na Aywynino vyštěkání a dobývání se k ní (chtěla odměnu) šíleně zbrklým pohybem, který Aywy vylekal tolik, že uskočila a řízla se. Zkontrolovala jsem jen, že krev netryská, ale jen kape a hledali jsme dál. Aywy skvěle dohledala další dvě osoby - dvě z nich byly v zavřených krytech. Aywy označovala úkryty podzemní zavřené opět štěkotem (sláva! - podařilo se nám napravit chyby z července).

Pak jsem prohledala tlapky a myslela si, že to nic není. nakonec jsem ale našla zranění na spodní čelisti, které vypadalo ošklivě. Vymyla jsem to vodou, ošetřila betadinem a Rudovým zmrazovačem (díky Rudo!), který skoro zastavil krvácení. Po dvou hodinách nám náš veterinář vše schválil a nijak jinak neléčil Naštěstí to tedy nebylo na šití.

Závěrečný nástup s hasiči byl pro mne překvapením - jejich šef viděl práci se psy poprvé v životě!
Ale to se teď změní, domluvili jsme se s ním na spolupráci - zatím v simulovaných cvičeních, po atestech snad i v reálných...(kdo ví).


Vedoucí brigády V. Samek nakonec akci vyhodnotil - jako velmi úspěšnou. Našli jsme všechny (sic!) figuranty (myslím, že jich bylo 14). Naší dvojici chválil za práci a jediné, co nám vytkl bylo to zranění. A má pravdu, že se pes musí naučit pohybovat v rizikovém prostředí opatrně. Aywy je důkazem toho, že to jde - nepořezala se při hledání, ale při tom odskoku, který byl zbytečný (ale ona je holt můj cholerik).

No zase o kus dál v naší snaze mít možnost pomáhat člověku. Nučili jsme se zase něco a hlavně jsem si uvědomila, že to jde zvládnout. Raduji se z toho, že jsme ve svižném tempu a bez stresů a bez pochybností našli všechny osoby v našem prostoru.

Poděkování organizátorům a milým kolegům.


Aywy ale hledala tak rychle, ře se fotografovi podařilo udělat jen několik. Příště mu lépe zapózujeme.