Fígle na stopy

14. září 2009 v 14:21 | kajan |  Tréninkový deníček - výběr
Fígle na stopy (nejen, ale hlavně) podle pana Pokorného.

Začíná od malého štěněte (když si ho přinese domů). Nezačíná ale s kolečky či čtverečky, ale rovnou se stopou. Štěně má stopování jako radostnou činnost, odměnu - stopování je mu vrozené. Při stopování se štěně nažere (cca 1/3 žrádla na den dostává štěně na stopě).

Stopuje se často, nejlépe denně.

Délka a náročnost stopy se musí přizpůsobovat náladě, kondici atd. psovoda i psa. Raději si našlápněte stopu kratší, když se zrovna necítíte.

Nejvíce doporučoval pan Pokorný tvar stopy - esíčka - při jedné stopě se učí pes jít po větru i proti větru. Od nášlapu musí vést stopa pokaždé jinak- jen tak je možné dosáhnout toho, že se pes soustředí hned na začátku stopy (a neletí nejprve dvacet metrů rovně jako šílenec).

Když pes na stopě začne blbnout (čichat králičí bobky nebo koukat, kde co lítá), tak se musí vždy po stopě dovést do konce (nebo stačí k předmětu - prostě, aby si pes nezvykl, že když nechce, tak se stopa nedokončí), a to podle typu psa buď jemně za obojek nebo třeba i mírně nevlídně.
Ovšem při takovéhle manipulaci se ale musí dávat velký pozor, aby člověk takto nedusil psa, který pouze ověřuje nebo, aby se člověk neztratil a nedusil psa, když vlastně jde po stopě.

K výcviku psa stopaře patří také nácvik práce bez vodítka. To se hodí zvlášť v terénu jakým je husté křoví nebo rákosí. Pro chůzi bez vodítka je nutné naučit psa povel "pomalu".

Na stopě je dobré psa naušit také odpočívat - třeba u každého předmětu. Nebo kdekoli, když psovod má problémy prodrat se terénem. Každá stopa musí být příjemným zážitkem.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama