Únor 2009

Sutiny a plochy - únor

22. února 2009 v 13:36 | kajan
V sobotu 21. 2. jsme vyrazili na hromadný výcvik celé naší brigády - tentokrát do prostoru poblíž Kostelce nad Černými lesy. Spousta zájemců z ledna se nedostavila (naštěstí), takže akce již nebyla tolik masová a byla více pohodová. Někteří ovšem vytrvali - a zdá se, že by mohli brigádu vhodně doplnit.

Zasněžené okolí bylo romantické a vzhledem k množství potencionálních figuratnů bylo možné si ho také trochu užít (projít se).

Dělali jsme plochy a sutiny a opět mám z výcviku dost dobrý pocit - především ze sutin. Dělat plochy v závějích je dost otrava - pes vidí stopy a není tak blbý, aby hledal figuranta mimo ně. Jo, jo - existuje ještě lavinový výcvik, ale o tom naši psi moc nevědí.

V budově, která byla hodně bezpečná, jsme nacvičovali to, aby Aywy neopomíjela prohledávat veškerý prostor. Vzhledem k velkému počtu malých místností na obou stranách chodby, prostředí cvičilo "skoro samo". Stačilo jen malinko pomoci.. a hlavně pohlídat, aby Aywy neskákala z okna, což ji několikrát napadlo.

Mám pocit, že zase Aywy i mě ledacos došlo a že jsme se zase o kousek posunuli.

Díky Tondovi za dovoz a Evce za odvoz na akci a Rocckymu za půjčení kousku kufru.

ZOOasistence

22. února 2009 v 13:26 | kajan |  AAA/AAE intervence
Druhý den semináře SMASH byla Aywy jeho účastníkům předvedena (o přestávce) - ukázky dogdancingu, aj. prvků. Byl jim vysvětlen princip pozitivní motivace k učení (u dětí i psů je to stejné) a představen klikr jako pomůcka této metody.
Pak si všichni účastníci mohli vyzkoušet ovladatelnost Aywy - s každým si trochu zacvičila (odměňovala jsem ji já klikrem).

Moc se jim to líbilo a máme první zájemce o štěňátka od ní.

Opět agility

8. února 2009 v 18:04 | kajan
Tak dnes jsme opět vyrazili na překážky agility. Tentokráte ke Karin od Mooniho do Pandy. Je to bohužel přes celou Prahu, a tak nevím, nevím, jak to do našeho programu zařadit.

Karin nás pozvala (s Danem a Korem) mezi začátečníky. Tak jsme si s Aywy jednou pořádně užili, jaké to je být nejlepší ze skupiny. Příště ovšem máme jít již mezi pokročilé (a to bude asi právě naopak).

Vzhledem k tomu, že tam bylo docela dost psů a že čas byl omezen na hodinu, moc jsme toho nestihli. Co je ale pro mne moc důležité - je Aywynčina ohromná radost z toho, že vidí překážky a že na nich může i skákat. Jůůů

Vzhledem k tomu, že překážky mají hodně velké bočnice, se málem přizabila skokem přes bočnici, kterou si poklkádala za překážku. Když se trochu uklidnila a seznámila se s tímhle typem překážek, běhala hezky. Šli jsme dvakrát na zónu, kterou taky pokaždé udělala (ale to asi byla náhoda - neměli jsme je dotrénované).

A tak asi budeme zase sportovat a bojovat s mou (když se to řekne hezky) "nepříliš rozvinoutou prostorovou šikovností".

O pár dnů později jsme vyrazili ke Káje - půjčit si překážku pro Kora - a měli jsme příležitost si zkusit u ní na zahradě slalom. A k mému naprostému úžasu ani slalom Aywy nezapomněla. Neměla ho ještě docvičený, ale tak, jak jsme skončili, tak to po té půl roční pauze (zase s ohromným nadšením) předvedla. A zdálo se mi dokonce, že o kousínek lépe. Byla jsem z toho tak paf, že jsem málem na kluzké zahradě spadla.

Aywy leží vedle mne příjemně unavená a já ji drbu za uchem a ptám se s úžasem: "Co to jsi za psa?" A jsem ráda, že mohu být u toho ..

Stopy, vyhledávání, poslušnost v Čimičáku

4. února 2009 v 12:41 | kajan
Po několika dnech odpočívání (něco na más lezlo - chřipka?) a jiné práce jsme vyrazili na větší trénink - sice jen do "našeho lesa", ale zato na důkladný.
Začali jsme stopami. Našlápli jsme celkem tři - Dan pro Kora, Ester a já pro Aywy. Koral šel super jako vždy - zvládl skvěle i oba lomy. Aywy s Esterkou nic moc - Esterka zmatkovala, motala se do stopovačky apod. - každý začátek je těžký. (Jestli se někdo zeptáte, proč ji nechávám s Aywy stopovat, tak se zeptám já Vás - pořídili byste si domů třetí borderku a čtvrtého psa???) Se mnou šla Aywy pěkně, trochu moc rychle, žrát párky se jí sice moc nechtělo, ale nějaké zblajzla, označila dva předměty na obvyklých místech, třetí, který jsem jí položila krátce po druhém chtěla přejít mrška... První lom vysekla úplně přesně, na druhém ověřovala cca 1,5 metrovým kolečkem. Ale bylo to na místě, kde asi někdo občas chodí - tj. mohl tam být zmatek.
Pak jsme v lese udělali vyhledávání. Korovi jen dva nástřeláky. Aywy dva maličko těžší nástřeláky (heldala ve směru vyslání). A také jedno hledání - Dan se schoval pod hromadu roští. žádný problém, oba to moc bavilo. Jen jsem zase přemýšlela, jak to udělat s těmi dečkami - přece jen pes běžící po lese s dečkou s křížem je ve větším bezpečí před případným hajným nebo se ho třeba houbař tak moc nelekne... Ono, kdžy Aywy hledá, tak lítá ode mne hodně daleko a nerada bych, aby někoho vyděsila a už vůbec, aby ji nějaký myslivec považoval za škodnou.. No ještě to s někým probereme.
Na hřišti jsme si udělali na střídačku krátkou poslušnost. Koral cvičil s Danem. Aywy se mnou, s Ester a s Kubou. (Jestli se někdo ptá, proč ji nechávám cvičit s Kubou ...viz výše). Všuichni se moc zlepšujeme .

Původně jsem chěla dopoledne završit návštěvou obchodu, ale na to nedošlo, neb jsme byli příliš zabahnění a Kubovi byla zima.

Takže po obědě nás čeká obvyklá procházka s nákupem přes les.

Aywy má CEA DNA A - clear

4. února 2009 v 9:09 | Iva Rácová |  Aywy z Ohromujícího světa

Ahoj,
všem majitelům štěňátek naší Ajlinky. Mám pro Vás dobrou zprávu, využila jsem možnosti a nechala udělat Ajlince vyšetření DNA test na CEA v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a výsledek je DNA - A - clear - geneticky zdravá!:-)))

Takže všechny její děti jsou zdravé, protože taťka to má oficiální!!!!!!


Zdraví Iva


P.S.
Krátce poté Ivča vymyslela, že s Ajlinkou absolvuje tzv. "oficiální vyšetření", jehož výsledky pak budou platit jak Ajlince, tak všem potomkům. Takže hurá - a ať žije hodná a zodpovědná chovatelka Ivča! Vyjde nás to levněji - neb se o cenu vyšetření podělíme a na bonitaci už to bude oficiální.

P.P.S. Takže za rok budeme mít štěňátka !